Azərbaycan 1 milyard dollar borc aldı
Azərbaycanın "Cənub Qaz Dəhlizi" şirkəti 10 illik istiqrazlarını 1 milyard dollara satıb. ABŞ və Böyük Britaniyadan olan investorlar tərəfindən "Azərbaycan Cənub Qaz Dəhlizi" istiqrazına böyük tələbat olub. İstiqrazlar Azərbaycanın suveren istiqrazlarından 80 bazis bəndi yuxarı, 6.875 faiz kuponu ilə satılıb.
Qeyd edək ki, Maliyyə Nazirliyi 19 Mart 2016-cı il tarixində yaydığı açıqlamada, 2016-cı il 17 mart tarixlərində "Cənub Qaz Dəhlizi" QSC tərəfindən buraxılan və Azərbaycan Respublikasının dövlət zəmanəti ilə təmin edilmiş istiqrazlar üzrə Böyük Britaniya və ABŞ-da investorlar üçün keçirilən təqdimatların uğurla başa çatdığını bildirmişdi:
Böyük Britaniya və ABŞ-da keçirilən təqdimatlarda nüfuzlu investorların Azərbaycana böyük diqqəti bir daha təsdiqlənmiş, bunun ifadəsi kimi "Cənub Qaz Dəhlizi" QSC tərəfindən ilk 1 milyard ABŞ dolları həcmində 10 illik istiqrazların buraxılışına ciddi maraq nümayiş olunmuşdur.
Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin məqsədi "Şahdəniz" qaz-kondensat yatağının istismarının ikinci mərhələsinin işlənməsi, bu zaman hasil ediləcək təbii qazın genişləndiriləcək Cənubi Qafqaz Qaz Boru Kəməri və yeni tikiləcək Trans-Anadolu Qaz Kəməri (TANAP) və Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) vasitəsi ilə Türkiyə və Cənubi Avropa ixracını təmin etməkdir.
"Cənub Qaz Dəhlizi" QSC Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Şahdəniz qaz-kondensat yatağının istismarının ikinci mərhələsi və Cənub Qaz Dəhlizinin yaradılmasına dair digər layihələrlə bağlı bəzi tədbirlər haqqında" 25 fevral 2014-cü il tarixli, 287 nömrəli Sərəncamı əsasında yaradılmış və səhmlərinin 51%-i dövlət mülkiyyəti olmaqla İqtisadiyyat Nazirliyinə, 49%-i isə SOCAR-a məxsus olan qapalı səhmdar cəmiyyətidir.
"Cənub Qaz Dəhlizi" QSC tərəfindən buraxılan istiqrazların beynəlxalq maliyyə bazarlarında yerləşdirilməsi üçün "Citi Bank", "UniCredit", "JP Morgan" banklarından ibarət sindikat səlahiyyətləndirilmişdir. "Lazard Freres SAS" şirkəti isə Azərbaycan tərəfinin maliyyə məsləhətçisi rolunda cıxıs edir".(Baku.ws.)
14 fevralAzərbaycan iqtisadiyyatına kredit qoyuluşu 9 %-dən çox artıb
Bu ilin yanvarın 1-nə Azərbaycan iqtisadiyyatına kredit qoyuluşu 31 milyard 946,7 milyon manat təşkil edib. "Report" Azərbaycan Mərkəzi Bankına (AMB) istinadən xəbər verir ki, bu, aylıq müqayisədə 1,6 %, 2025-ci ilin yanvarın 1-i ilə müqayisədə isə 9,1 % çoxdur. Kredit qoyuluşunun 22 milyar
31 yanvarDeputat öz yerinə onu təyin etdi
Ana Vətən Partiyasının sədri Fəzail Ağamalının qızı, Milli Məclisin deputatı Günay Ağamalıya məxsus "Buta" körpələr evi-uşaq bağçasının qanuni təmsilçisi dəyişib. Bu barədə İqtisadiyyat.az kommersiya qurumlarının dövlət reyestrindən məlumat əldə edib. Məlumata görə, Həsənova Nigar Azər qız
12 yanvarGürcüstan ötən il Azərbaycandan rekord dəyərdə keramika məhsulları alıb
Ötən il Gürcüstan Azərbaycandan 1,3 milyon ABŞ dolları dəyərində keramika məhsulları idxal edib. "Report"un Gürcüstanın Milli Statistika İdarəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalara əsasən, bu, ən azından son 17 il üçün rekord göstəricisidir, 2024-cü illə müqayisədə isə 62 % çoxdur
25 yanvarAzərbaycanda bu yağlar bahalaşdı
Azərbaycanda satışda olan duru yağların (günəbaxan və qarğıdalı) əksəriyyəti bahalaşıb. Qaynarinfo-nun məlumatına görə, bahalaşma ən çox Türkiyənin istehsalı olan yağlarda müşahidə edilir. Bu gündən Türkiyənin istehsalı olan 1 litrlik "Kırlangıç" duru yağının (qarğıdalı) qiyməti 7,4 manat olub