9 il əvvəl yaradılan qurumun internet saytında "haqqımızda" bölməsindəki açıqlamalar kifayət qədər diqqəti cəlb edir. "100 min Ermənistan vətəndaşını və onların diasporunu dərhal Osmanlı və Xəzər təhlükəsi ilə üzləşməyə hazırlayın". Bəyanatın yer aldığı hissədə Ermənistan ordusunun gücləndiricilərə ehtiyacı olduğu bildirilir. Təşkilat erməni diasporunun və bütün erməni könüllülərin, kişi və qadınların dəstəyi ilə 4-cü erməni ordusunun yaradılmasını hədəfləyir. Bu hədəflər nədir:
1. Peşəkar ordunun yaradılması
2. Peşəkar hərbiçilər tərəfindən məcburi hərbi təlimin keçirilməsi
3. Yaradılacaq ordu milli-qvardiya olaraq təyin olsa da, bəzi çatışmazlıqların olduğu qeyd edilir.
Təşkilatın hərəkətləri və məqsədləri regional sabitlik və təhlükəsizliyə ciddi təhlükə yaradır. "VoMa" terror təşkilatının saytında verilən məlumata görə, sülh dövründə təşkilata ayda orta hesabla 30-35 min dollar vəsait köçürülür. Təşkilat öz internet saytı vasitəsilə "100 min dollarlıq hədəf"lə ianə kampaniyası aparır. Bildirilir ki, ianələr silah-sursat, polad jilet və dəbilqə ilə təmin olunacaq, təlimatçıların maaşları ödəniləcək. 10 günlük təlim-məşq toplanışı üçün işə qəbulu elan edən "VoMa", "Əziz qardaş və bacılar, "VoMa"da 10 günlük sürətləndirilmiş kurslar oktyabrın 5-də başlayacaq. Təcili tibbi yardım, fiziki və taktiki hazırlıq kimi kurslar veriləcək. Kurslar ödənişsizdir". Sentyabrda Azərbaycan Qarabağda antiterror əməliyyatı keçirən zaman təşkilata 88 min dollar köçürülüb.
Təşkilatın internet saytında ən çox diqqət çəkən bölmə "Təhlükələr" başlığı ilə açılan səhifədir. Ermənistanı min illər boyu "forpost" kimi xarakterizə edən "VoMa", ermənilərin "Osmanlı İmperiyası və onun terror təşkilatlarına qarşı təkbaşına döyüşdüyünü" iddia edir. Təşkilat Rusiya, Çin, ərəb ölkələri və Avropa üçün təhlükə yaradan "türk-islam birləşmələrinə qarşı çəkindirici təhlükəsizlik postu olduğu" ilə bağlı fikirlər səsləndirir. Onlar bildirir ki, forpost kimi müəyyən etdiyi "Ermənistan" olmasa, Rusiya və İran sərhədində "aqressiv Türkiyə" görəcəklər. O, həmçinin Türkiyə ilə münaqişənin dünya müharibəsi demək olduğunu bildirir. Güclü Ermənistanın dünya müharibəsinin qarşısını alacağını vurğulayır. VoMa-nın Ermənistanın 14 şəhərində 22 müxtəlif təlim-məşq toplanışı var. Özünü "Həyatda qalmaq sənəti" şüarı ilə qeyri-hökumət təşkilatı kimi təqdim edən bu terror qrupu qadın və uşaqları belə təlimlərə çağırır. "VoMa"nın fəaliyyətlərinə silah atışları, xəndək qazma, təbiətdə çətin şəraitdə sağ qalma və partizan müharibəsi üzrə təlimlər daxildir. Azərbaycanın 2020-ci ildə terrorçu təşkilatlar siyahısına daxil etdiyi "VoMa"nın Qarabağ müharibəsində bir neçə batalyonla iştirak etdiyi, mülki əhalini hədəfə aldığı və terror aktları törətdiyi məlumdur.
Məlumatlara görə, təşkilata PKK, YPG, ASALA və müxtəlif terror təşkilatlarının silahlıları daxildir. Fransadakı ifrat sağçı birləşmələr də təşkilata dəstək verir. Vortanov və ətrafı onun "Dağ Atıcı Ehtiyat Batalyonu" ("VoMA" batalyonu) ilə təşkil etdiyi təlimlərdə bu təşkilatların iştirakını təşkil edir və türklərə qarşı düşmənçilik çətiri altında olan qrupların inteqrasiyasını təmin edir. Fransanın "Zouaves Paris" (ZVP) təşkilatının lideri Mark de Cacqueray-Valmenier təşkilata öz ölkəsindən olan könüllülərdən və xarici könüllülərdən ibarət briqada ilə xidmət edir. Qeyd edək ki, sosial şəbəkə hesablarında 18 yaşından azyaşlılara verilən təlimin görüntülərini paylaşan "VoMa", mesajlarında gələcəkdə milli ordu olmağı hədəflədiyini və 100 min milis qüvvəsi ilə "Yeni Osmanlı İmperiyası"na qarşı mübarizə apardığını vurğulayıb. Ehtimal olunur ki, sözügedən hərbiləşdirilmiş struktur yaxın illərdə hətta Ermənistanda da dövlət çevrilişi həyata keçirməyə qadir ola bilər.
"Gucci"nin modeli Arutyunyanın qoşulduğu "VoMa" terror təşkilatının məqsədi nədir?-FOTO+VİDEO"Gucci"nin modeli Arutyunyanın qoşulduğu "VoMa" terror təşkilatının məqsədi nədir?-FOTO+VİDEO"Gucci"nin modeli Arutyunyanın qoşulduğu "VoMa" terror təşkilatının məqsədi nədir?-FOTO+VİDEO