"Starlink"in sürətli internet xidməti Ermənistanda aktiv edildi
Amerikalı sahibkar İlon Maskın "Starlink" qlobal peyk rabitə sisteminin xidmətləri Ermənistanda istifadəyə verilib.
Oxu.Az Ermənistan KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin yüksək texnologiyalar sənayesi naziri Mxitar Ayrapetyan bildirib.
"Starlink"in regionda buraxılması planları hələ 2022-ci ildə elan edilmişdi.
Qeyd edək ki, "Starlink" İlon Maskın "SpaceX" şirkəti tərəfindən hazırlanmış qlobal peyk şəbəkəsidir. Layihə dünyanın istənilən nöqtəsini yüksəksürətli genişzolaqlı internetlə təmin etmək məqsədi daşıyır. Peyk buraxılışları "SpaceX" raketləri ilə həyata keçirilir.
"Starlink" hazırda ABŞ, Kanada, Avstraliya, Avropanın əksər hissəsi, Latın Amerikası və Afrikanın bir sıra ölkələrində xidmət göstərir.
Dünyada Baxılıb: 404 Tarix: 28 mart 2025
"Mavi bölgələr"də yaşayan insanlar həqiqətən daha uzunömürlüdür?
İllərdir "mavi bölgələr" adlanan ərazilər burada yaşayan insanların daha uzun və sağlam ömür sürdüyünə dair xəbərlər və araşdırmalarla diqqət mərkəzindədir. Okinava (Yaponiya), İkariya (Yunanıstan), Olyastra (Sardiniya) və Nikoya (Kosta Rika) kimi bölgələrin sakinləri təbii hərəkətə əsaslana
30 martTramp Ağ Evdəki 200 illik ağacı kəsdirəcək
Ağ Evin yaxınlığında 200 il əvvəl əkilmiş maqnoliya ağacı təhlükəli vəziyyətdə olduğu üçün kəsiləcək. "Qafqazinfo" xəbər verir ki, bu barədə qərarı ABŞ Prezidenti Donald Tramp "Truth" sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb. "Hər şeyin sonu olmalıdır və bu ağac dəhşətli vəziyyətdədir
31 martİsrail Ordusu Qəzzanın cənubunda quru əməliyyatlarını genişləndirir
İsrail ordusu son saatlarda Qəzza zolağının cənubundakı təhlükəsizlik zonasını genişləndirmək üçün Rəfahın Əl-Cenin bölgəsində quru əməliyyatına başlayıb. TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə İsrail Müdafiə Qüvvələrinin (SAXAL) "Telegram" kanalında məlumat verilib. Qeyd olunur ki, əməliyya
30 mart500-dən çox cəriməsi olan qızın BMW-si əlindən alındı
Rusiyanın paytaxtı Moskvada yarım milyon rubl dəyərində 500 cəriməyə görə qızın BMW markalı avtomobili əlindən alınıb. yerli mediaya istinadla bildirir ki, Dövlət Yol Müfəttişliyinin əməkdaşları Sudostroitelnaya küçəsində BMW markalı avtomobili idarə edən və yol hərəkəti qaydalarını pozduğuna görə yarı
30 martKİV: ABŞ qanunsuz miqrasiya ilə mübarizəyə 300 milyon dollar xərcləyib
ABŞ cəmi bir neçə ay ərzində qanunsuz miqrasiya və narkotik ticarəti ilə mübarizəyə 300 milyon dollardan çox vəsait xərcləyib. "Report" xəbər verir ki, bu barədə CNN ölkənin Müdafiə Nazirliyindəki (Pentaqon) mənbələrə istinadən məlumat yayıb. Agentliyin məlumatına görə, nazirlik miqrantlar
30 martYer kürəsində su ehtiyatları sürətlə azalır
Melburn universitetinin hidroloqları Donqreol Ryu və Ki-Von Seo müəyyən ediblər ki, qlobal istiləşmə torpaqda, göllərdə, çaylarda və qar örtüyündə yığılan suyun miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb. Bu dəyişikliklər kənd təsərrüfatı və qlobal dəniz səviyyələri üçün geri dönməz nəticələrə səbəb ol