İnnovasiya, yoxsa imitasiya? - Elektron portalların gerçək üzü
İnnovasiya, yoxsa imitasiya? - Elektron portalların gerçək üzüHər il müxtəlif dövlət portallarında və onlayn müraciət sistemlərində yüklənmələr, texniki nasazlıqlar, sistemlərin çökməsi ilə bağlı xəbərlərlə tez-tez rastlaşırıq. Bu hallar, xüsusilə vətəndaşların eyni vaxtda sistemə kütləvi şəkildə müraciət etdiyi dövrlərdə baş verir.
Dövlət qurumlarının fəaliyyətində elektron xidmətlərə keçid rahatlıq və operativlik yaratsa da, texniki problemlər də az deyil. Demək olar ki, hər il müxtəlif dövlət portallarında və onlayn müraciət sistemlərində yüklənmələr, texniki nasazlıqlar, sistemlərin çökməsi ilə bağlı xəbərlərlə rastlaşırıq. Bu hallar, xüsusilə vətəndaşların eyni vaxtda sistemə kütləvi şəkildə müraciət etdiyi dövrlərdə baş verir. Məsələn, müəllimlərin iş yerinin dəyişdirilməsi müsabiqəsi, uşaqların birinci sinfə elektron qəbulu, digər sosial proqramlara müraciətlər, güzəştli ipotekalara müraciət vaxtı sistem çökməsi halları artıq adi hal alıb.
Ötən həftə də müəllimlərin iş yerinin dəyişdirilməsi müsabiqəsində problem yaranıb. Müsabiqənin vakansiya seçiminin sonuncu günü iş yerinin dəyişdirilməsi üçün elektron sənəd qəbulu mərhələsindən keçmiş müəllimlər şəxsi səhifələrinə keçid etmək istəyərkən "sürpriz"lə qarşılaşıblar. Belə ki, vakansiya seçiminə buraxılan müəllimlər bazar günü saat 17.00-dan sonra www.miq.edu.az/yerdeyishme saytında şəxsi səhifələrinə daxil ola bilməyiblər.
Bəs bu problemlərin kökündə hansı səbəblər dayanır? Dövlət qurumlarının sistemləri niyə çökür? Bu qədər hadisədən sonra niyə elektron xidmətlər hazırlanarkən bu risklər nəzərə alınmır?
"İstifadəçi sayı əvvəlcədən düzgün proqnozlaşdırılmır"
Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının (AİKTSA) sədri Elvin Abbasov bildirib ki, elektron sistemlərin çökməsinin ən əsas səbəblərindən biri server resurslarının qeyri-adekvat planlaşdırılmasıdır: "Yəni, sistemə eyni anda daxil olan istifadəçi sayının əvvəlcədən düzgün proqnozlaşdırılmaması və ona uyğun infrastruktura investisiya qoyulmamasıdır. Bunun nəticəsində yük altında sistemlər çökür. Həmçinin bəzi sistemlər monolitik memarlıq üzərində qurulub və bu da miqyaslana bilmə problemlərinə səbəb olur. Digər bir vacib amil isə proqram təminatında performans və optimizasiya baxımından olan zəifliklərdir. Kod səviyyəsində düzgün yazılmamış funksiyalar və verilənlər bazası sorğularının optimallaşdırılmaması da çöküşləri artırır".
Ya köhnə texnologiyalar üzərində qurulub, ya da...
Mütəxəssisin sözlərinə görə, bir çox dövlət qurumlarında istifadə edilən proqram təminatları ya köhnə texnologiyalar üzərində qurulub, ya da vahid standartlara uyğun deyil: "Bu da sistemlərarası inteqrasiya və təhlükəsizlik baxımından problemlər yaradır. Eyni zamanda, avtomatik yük balanslaşdırma, yedəkləmə (backup) və real vaxt monitorinq sistemlərinin olmaması infrastrukturun zəifliyinə işarədir. Bulud texnologiyalarından və konteyner əsaslı arxitekturalardan (məsələn, Kubernetes) istifadə olunmaması elastikliyi və mövcudluq səviyyəsini aşağı salır".
Serverlərin yüklənməməsi üçün nə etməli?
"Server yüklənməsinə qarşı hansı qabaqlayıcı tədbirlər tətbiq edilməlidir?" sualına gəldikdə isə, AİKTSA sədri vurğulayır ki, sistemlər ilk növbədə bulud əsaslı və ya hibrid infrastruktur üzərində qurulmalıdır ki, tələbat artdıqda avtomatik şəkildə resurslar genişlənsin (auto-scaling): "İkinci mühüm addım isə yük balanslaşdırıcılarının (load balancer) tətbiqidir. Bu texnologiya sayəsində istifadəçi sorğuları birdən çox server arasında bölüşdürülür və bir serverin sıradan çıxması sistemin bütövlükdə dayanmasına səbəb olmur. Eyni zamanda, stres testlər (yük testləri) mütəmadi keçirilməli, sistemin pik vaxtlardakı davranışı əvvəlcədən təhlil edilməlidir. Əlavə olaraq, mikroservis memarlığına keçid və "failover" mexanizmlərinin qurulması da çökmələrin qarşısını almaqda mühüm rol oynayır".
İstifadəçi sayı ilə bağlı texniki məhdudiyyətlər var
İKT İnformasiya Mərkəzinin direktoru Fərid Kazımov bildirir ki, bəzi hallarda Azərbaycanda dövlət qurumlarının geniş əhali kütləsinə təqdim etdiyi elektron xidmətlərin çökməsi, həmin sistemlərin eyni anda müəyyən sayda istifadəçini qəbul etməyə texniki baxımdan hazır olmaması ilə bağlıdır: "Xüsusilə qeydiyyat və sənəd qəbulu kimi proseslər zamanı sistemlərin yüklənməsi və fəaliyyətinin dayanması hallarına rast gəlinir. Bu isə vətəndaşların narazılığına və xidmətin əlçatanlığının məhdudlaşmasına səbəb olur. Düşünürəm ki, bəzi dövlət elektron sistemlərində eyni anda xidmət göstərə biləcəyi istifadəçi sayı ilə bağlı texniki məhdudiyyətlər mövcuddur. Məsələn, əgər sistem paralel olaraq maksimum 100 min istifadəçiyə xidmət göstərə biləcək şəkildə qurulubsa, lakin eyni vaxtda 200 min nəfər sistemə daxil olmağa çalışarsa, bu zaman texniki yüklənmə baş verir və nəticədə sistemdə çökmə halları müşahidə olunur".
Eyni anda böyük tələbat yaranarsa...
İKT mütəxəssisi vurğulayır ki, bu hal təkcə dövlət qurumlarında deyil, qlobal miqyasda özəl sektorda, şirkətlərdə də müşahidə olunur: "Əgər hər hansı bir xidmətə eyni anda böyük tələbat yaranarsa, sistemin imkanlarından asılı olaraq çökmə mümkündür. Bu, istər vebsayt, istərsə də digər elektron xidmətlər ola bilər. Belə halların qarşısını almaq üçün sistemlərin eyni vaxtda çoxsaylı müraciətləri qəbuletmə qabiliyyəti yəni, istifadəçi yükünə uyğun optimallaşdırılması təmin edilməlidir. Yalnız bu halda sistemin davamlılığı artır və çökmə halları minimuma endirilir".
Maraqlı   Baxılıb: 462   Tarix: 18 may 2025
2026-cı ildə ziyarət etməyə dəyər dünyanın yeddi möcüzəsi (FOTO)
Hər il turistlər üçün yeni yerlər tapmaq çətinləşir - bəziləri daha çox müxtəliflik axtarır, bəziləri isə izdihamdan uzaq qalmaq istəyir. Qaynarinfo xəbər verir ki, bu çətinliyi yüngülləşdirmək üçün "Conde Nast Traveller" jurnalının turizm ekspertləri 2026-cı ildə ziyarət etməyə dəyər yedd
Böyük Britaniyanın Nottingem şəhər sakini Sofi Dauninq ona hədiyyə edilən qəhvə kartında ağlasığmaz balans aşkar edib. Texniki səhv nəticəsində kartdakı məbləğ 63 kvadrilyon funt sterlinqdən çox göstərilib. "Mirror" nəşrinə istinadən xəbər verir ki, bu rəqəm Sofini dünyanın ən zəngin adam
Böyük ekranlı cihazların çatışmazlıqları məlum oldu
"PhoneArena" jurnalistləri böyük ekranlı smartfonların çatışmazlıqlarını müəyyən ediblər. xəbər verir ki, media orqanları 7 düymlük və ya daha böyük displeylə olan smartfonların bazara getdikcə daha çox çıxacağı ilə bağlı şayiələrə reaksiya verib. Jurnalistlərin fikrincə, bu cür cihazları
90-cı illər geri döndü: 2026-nın yazında sınamağa dəyər ayaqqabılar (FOTO)
2026-cı ilin yaz-yay modası qadın ayaqqabısında 1990-cı illərdə populyar olan düz dabanlı ayaqqabılar ön planda olacaq. O dövrdə kino və şou-biznes ulduzları bu modellərə üstünlük verirdi. Bu yalnız modaya uyğun deyildi, həm də çox praktik idi. İndi isə bu trend yenidən podiumlara və gündəlik garderob
Kenquru iti suya sürüyib sahibini vəhşicəsinə döydü
Avstraliyada Kol adlı kişi kenqurunun əlindən iti xilas etməyə çalışıb və ağır xəsarətlərlə xəstəxanaya yerləşdirilib. xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, Kol, bəndin yaxınlığında bir dostu ilə pivə içərkən birdən itinin hürdüyünü eşitdiyini söyləyib. Səsin mənbəyinə tərəf qaçıb və bir kenqurunu
Diş fırçalayarkən tez-tez yol verilən SƏHVLƏR
Bir çoxları hesab edir ki, gündə iki dəfə diş fırçalamaq ağız boşluğuna düzgün qulluq üçün kifayətdir. Lakin bu qaydaya əməl olunsa belə, zamanla kariyesə, diş ətlərinin iltihabına və diş minasının zədələnməsinə səbəb ola biləcək səhvlərə yol verilə bilər. xəbər verir ki, bu barədə -ya stomatoloq v
Bir ataya bunu necə etmək olar? Dünya bu görüntüdən danışır - VİDEO
Londonda Arsenal F.C. azarkeşi olan bir ata oğlu üçün baş məşqçi Mikel Artetadan imza almağa çalışsa da, istəyinə müsbət cavab ala bilməyib. xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, stadion çıxışında ispan mütəxəssisin avtomobilinə yaxınlaşan ata dəqiqələrlə səslənərək oğlunun Artetanın böyük azarkeş
Galatasarayın Juventus üzərində qələbəsindən sonra bir kənd müəlliminin etdiyi elan sosial şəbəkələrdə geniş marağa səbəb olub. türk mediasına istinadən xəbər verir ki, tarixi qarşılaşmada "Qalatasaray"ın müdafiəçisi Davinson Sanchezin vurduğu qoldan sonra kənd məktəbində dərs deyən müəlli