Üzeyir Hacıbəyovun riyaziyyat kitabı yazdığını bilirdinizmi? - TARİX
Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, dirijoru və musiqişünası Üzeyir bəy Hacıbəyovun riyaziyyat kitabı yazdığını bilirdinizmi?
Bəri başdan deyək ki, bu fakt mətbuatda və ensiklopedik mənbələrdə işıqlandırılıb.
Biz, yazımızda diqqəti əsasən onun "nəşr il"inin bəzən yanlış göstərilməsinə, eləcə də bu kitabın Azərbaycan dilində "ilk riyaziyyat dərsliyi" hesab edilməsinin nə dərəcədə doğru olmasına dair münasibətimizi bildirməyə yönəltmişik.
Üzeyir Hacıbəyov, "Aritmetik məsələlər toplusu" adlı "Tatar (yəni o dövrün terminologiyası ilə Azərbaycan - Y.X.) ibtidai məktəbləri üçün" Azərbaycandilli riyaziyyat dərsliyi (ərəb əlifbası ilə) yazıb və kitab 1908-ci ildə Bakıda Nikolayevskaya küçəsində yerləşən "Orucov qardaşlarının mətbəəsi"ndə nəşr olunub.
Lakin təəssuf ki, mətbuat yazılarında bəzən kitabın çap tarixi səhvən "1907-ci il" kimi göstərilir.
Kitabın titul səhifəsində onun qiymətinin altmış (60) qəpik olduğu qeyd olunub.
O, üç hissədən ibarət olan həmin dərsliyinin müqəddiməsində belə yazırdı:
"Mənim qəsdim şagirdlərimizi məsələ həllində müzakirə və mübahisəyə adət etdirməkdir. Çünki çox vaxt müsəlman şagirdləri hesab məsələlərini "nə üçün" və "çünki"siz həll edib, dəlil və sübutlar gətirməyə aciz olurlar".
Əslində dahi şəxsiyyətin ərəb əlifbasında olan kitabının adı M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının biblioqrafik icmalında iki formada qeyd olunur:
1. Hacıbəyov Üzeyir. Əsərləri: Hesab məsələləri.
2. Hacıbəyov Üzeyir. Hesab məsələləri: İbtidai məktəblərin birinci və ikinci şöbələri şagirdlərindən ötrü lüzumlu 6 dərs kitabı
"Tərcüman" qəzetinin 28 dekabr 1908-ci il tarixli nömrəsində kitab barədə belə yazılmışdır:
"Hesab məsələləri müəllim Üzeyir Hacıbəylinin əsəridir, gözəl üsul ilə tərtib edilmişdir… Azərbaycan-türk şivəsində olduğundan məhəlli məktəblər üçün faydalı və lazımdır."
Bəzi mənbələrdə bu kitabın "Azərbaycan dilində ilk riyaziyyat dərsliyi" olduğu qeyd olunsa da, təəssüf ki, bunu dəqiq şəkildə təsdiqləyən akademik bir araşdırmaya rast gəlmədik. Lakin kitabın Azərbaycan türkcəsində yazılmış ən erkən riyaziyyat dərsliklərindən biri olmasını rahatlıqla deyə bilərik.
Maraqlı Baxılıb: 640 Tarix: 15 avqust 2025
Tbilisi avtomobil idxalı ilə bağlı qaydaları sərtləşdirməyə hazırlaşır və bu qərar Azərbaycanın maşın bazarına da təsirsiz ötüşməyəcək. Yeni təşəbbüsə görə, 6 ildən köhnə minik avtomobillərinin ölkəyə gətirilməsi və ilkin qeydiyyatı qadağan edilə bilər. Gürcüstan tərəfi bunu ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmas
14 fevralƏr-arvad 19 illik evlilikdən sonra bacı-qardaş olduqlarını öyrəniblər
Braziliyada 19 illik evli cütlük həyatlarının ən böyük şokunu yaşayıb. xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, 39 yaşlı Adriana və 37 yaşlı Leandro təxminən iyirmi il ailə kimi yaşayıblar, qızlarını birlikdə böyüdüblər və qan qohumluqlarından xəbərsiz olublar. Hər ikisi anasız böyüyüb və uşaqlıqda
16 fevralAlimlərdən həyəcan təbili: Şimal yarımkürəsində buzlaqlar sürətlə əriyir
Planetdə baş verən iqlim proseslərini izləmək üçün mühüm göstərici hesab olunan Şpitsbergendəki Aldeqonda buzlağının növbəti 30 il ərzində tamamilə əriyəcəyi proqnozlaşdırılır. xəbər verir ki, bu barədə Arktika və Antarktika Elmi-Tədqiqat İnstitutunun alimlərinin araşdırmalarına əsasən qurumun mətbua
13 fevralYaşlanmanın 44 və 60 olmaqla iki kritik mərhələsi müəyyən edildi
Alimlər müəyyən edib ki, insan orqanizmi qocalma zamanı 44 və 60 yaşda iki əsas bioloji dönüş nöqtəsi yaşayır. -ın əldə etdiyi məlumata görə, 25-75 yaş arası 108 nəfərdən götürülən minlərlə bioloji nümunənin analizi göstərib ki, araşdırılan molekulların 81%-i bu dövrlərin ən azı birində kəskin dəyişir
15 fevralBolqarıstandan deyil: Bolqar bibəri niyə bu cür adlandırılıb?
Bir çox insan şirin bibəri mətbəxdə istifadə edir, lakin əksəriyyət bolqar bibərinin niyə məhz belə adlandığını bilmir. Ən məntiqli ehtimal odur ki, bu tərəvəz Bolqarıstandan gəlib. Amma əslində günəşli kurort ölkəsinin bu məşhur tərəvəzin mənşəyi ilə birbaşa əlaqəsi yoxdur. bibərin belə adlanmasını
13 fevralSaxta düyülərə diqqət - Gerçəyindən ayırmaq olmur
Bazarda saxta düyülərin satışa çıxarıldığı ilə bağlı xəbərdarlıqlar edilir. Bildirilir ki, bəzi hallarda plastikə bənzər məhsullarla yanaşı, düyü qırıntıları, nişasta və kartof tozundan hazırlanaraq düyü formasına salınmış məhsullar da satışa təqdim olunur. Mütəxəssislər istehlakçılara düyü alarkən diqqətl
14 fevralMənzilinizin çilçıraqla belə qaranlıq görünməsinin SƏBƏBİ
Bir çox insan təəccüblənir ki, çilçıraqdakı lampaların hamısı yansa da, mənzildə yarıqaranlıq hökm sürür. Elə bil lampalar saz vəziyyətdədir, tavan açıq rənglidir, amma otaq yenə də tutqun görünür. xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, problem demək olar heç vaxt çilçıraqda olmur. Səhv işığın nec
15 fevralAyətullahın repressiyası: İran prezidentinin əsas müttəfiqləri həbs olundu
Prezident Məsud Pezeşkian etirazların yatırılması fonunda liderliyinə inamını itirən islahatçıların bir sıra həbslərindən sonra siyasi cəhətdən təcrid olunmuş vəziyyətdə qalıb. İranda böyük bir repressiya dalğası davam edir, hakimiyyət orqanları prezident Məsud Pezeşkianın əsas müttəfiqlərini həbs edi
13 fevralAzərbaycanda populyar olan ad Avropada da yeni doğulan uşaqlara verilir
Məhəmməd adı Avropanın bir sıra böyük şəhərlərində yeni doğulan oğlan uşaqları arasında ən geniş yayılmış ad kimi qeydə alınıb. xəbər verir ki, bu barədə "World of Statistics" sosial şəbəkə hesabında məlumat paylaşılıb. Məlumata əsasən, Məhəmməd adı Böyük Britaniya, Almaniya, Belçika, Niderlan