Mis dağındakı quldurlar – VİDEO
Ermənistanı "daşlar ölkəsi" adlandırırlar. Bu ifadə ilə dərhal boz qaya daşları və çay daşları təsəvvür edirsinizsə, onda yalnız qismən haqlı olacaqsınız. Fakt budur ki, Ermənistan əsasən bolşeviklərin vaxtilə ona verdiyi Azərbaycan Zəngəzuru sayəsində digər daşlarla - faydalı qazıntı yataqları ilə də zəngindir.
Bu barədə "Caliber" layihəsinin "YouTube" kanalında yayımlanan yeni süjetində deyilir.
"Onların çox olduğunu deyə bilmərəm, amma bu, Ermənistanın və ya xarici kapitallı törəmə müəssisələrin sahiblərinə və onlarla korrupsiya sxemləri ilə bağlı məmurlara pul qazandırmaq üçün kifayət qədərdir.
Təsadüfi deyil ki, Ermənistanda məhz dağ-mədən sənayesi inkişaf edib. Lakin bu prosesi sözün tam mənasında inkişaf adlandırmaq çətindir. Sənaye, ehtimal ki, gəlirlilik səbəbiylə, ən primitiv şəkildə istismar olunurdu. Nəticə isə ətraf mühitə böyük ziyan vurur.
Ancaq bu, hamısı deyil. Transsərhəd çayların üzərində və ya yaxınlığında yerləşən mədən sənayesi müəssisələrinin bu su anbarlarına zəhərli istehsal tullantıları atması qonşu dövlətlərin - Gürcüstan, İran və Azərbaycanın ekologiyasını çirkləndirir. Dəyən zərərin səviyyəsinə görə ölkəmiz bu kədərli siyahıda birinci yerdədir. Buna əmin olmaq üçün ən sadə statistika ilə tanış olmaq kifayətdir", - deyə materialda qeyd olunur.