Azərbaycanda ailə başçısını itirən ailələrə uşaqpulu bərpa edilə bilər - AÇIQLAMA
Azərbaycanda ailə başçısını itirən ailələrə uşaqpulu bərpa edilə bilər - AÇIQLAMA"Uşaq pulu" adlanan ödəniş isə xüsusən yeni doğulan və yeniyetmə yaşına çatmayan uşaqlı ailələrə edilən yardımdır. Azərbaycanda uşaqpulunun verilməsi hələ də aktual olaraq qalır. Bəs Azərbaycanda ailə başçısını itirmiş ailələrə uşaq pulu bərpa edilə bilər?
"Amma təbii ki, bizim bu istiqamətdə bizim bu istiqamətdə konkret təkliflərimiz var. Bu təkliflər Azərbaycanda uşağa görə müavinətin ödənilməsi, xalq arasında uşaqpulu adlandırılan müavinət növünün ödənilməsi mexanizminin diferensial əsaslarını özündə birləşdirir. Bu o cümlədən sosial, demoqrafik və eyni zamanda insan kapitalı siyasətini dəstəkləyən bir mexanizm kimi istifadə olunmasını nəzərdə tutur. Bununla bağlı, təklif aidiyyəti üzrə çatdırılmışdır. Dəfələrlə ictimai sferada səsləndirilmişdir. Dediyimiz kimi, görünən ondan ibarətdir ki, hökumət və bu istiqamətdə dövlət siyasətini həyata keçirən orqanlar bu mexanizmin bərpa edilməsi təkliflərinə müqavimət göstərirlər. Ümid edirəm ki, Azərbaycanda yaxın gələcəkdə müvafiq təklifin istifadəyə verilməsi ilə bağlı müəyyən irəliləyişlərə nail ola biləcəyik".