İnterpol vaxtilə bu cinayətkarları niyə həbs etmədi? - VİDEO
Azərbaycan dövləti bu gün Xocalı qatillərinin bir qismini bu gün DTX-nın cəzaçəkmə müəssisəsində saxlayır. Onların hələ də istintaqı davam edir. Lakin bir qismi- Serj Sarkisyan, Robert Köçəryan, Vitali Balasanyan və digərləri cəzalarını almadılar. Bəs Azərbaycan bu şəxslərin həbsinə nail ola biləcək?
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı hüquq müdafiəçisi Çingiz Qənizadə "Baku Tv"yə açıqlama verib:
"Xocalı hadisələri ilə bağlı təxminən 7 minə yaxın istintaq hərəkatı aparılıb. 2 minə yaxın zərərçəkən və 3 mindən yuxarı şahidlər dindirilib. 800-ə yaxın isə ekspertizalar həyata keçirilib. Bütün bunlar çox böyük bir işdir. Cinayət işi qaldırılıb. Başqa bir məsələ var ki, beynəlxalq hüquqda buna görə təhdidlər və cəzalar tələb edir. Azərbaycan cinayətkarları müəyyən edib və onları beynəlxalq axtarışa verib. Barələrində Azərbaycanda həbs qərarı seçilməklə interpola verib. İnterpol isə bunu icra etmək istəmir. Belə olan halda Azərbaycan beynəlxalq təşkilata necə güc göstərə bilər. Bu gün işğalçı Ermənistana dəstək var. Dünya başqa bir formada bu prosesləri görür. Azərbaycan həqiqətlərini görmək istəmirlər".