Azərbaycanda hansı banklar BAĞLANA BİLƏR? - AÇIQLAMA
Azərbaycanda hansı banklar BAĞLANA BİLƏR? - AÇIQLAMAMəlum olduğu kimi, "Günay" və "Mugan" bankları bağlanıb. Təbii ki, bu bankların fəaliyyətlərini dayandırması əhali arasında tışviş yaratdı. Bu baxımdan vətəndaşlar kreditlərin ödənilməsi, o cümlədən əmanətlərin qorunması baxımından banklara etibar etmir. Bəs Azərbaycanda hansı banklar bağlanma təhlükəsi ilə üz-üzədir?
"Həmin banklar müəyyən olunmuş qaydalardan kənara çıxmalarına görə bağlandı. Nizamnamə kapitalı ilə bağlı müəyyən qaydalar var idi. Onlara əməl etmədilər. Əmanəti məsələləri ilə bağlı həyata keçirməli olduqları öhdəliklər var idi. Onları yerinə yetirmədilər. Ancaq Azərbaycanda elə banklar var ki, adları dəyişsə də 100 ildən çox fəaliyyət göstərir. Bu istiqamətdə düşünürəm ki, belə bir sıxıntı olmaz. Hal-hazırda praktikada müxtəlif banklar var. Ən azından hamımız plastik kartlardan istifadə edirik. Bunun hansının yaxşı yaxud pis olduğunu görürük. Plastik kartlardan istifadə edən vətəndaş hansı bankın xidmətinin yaxşı yaxud aşağı olduğunu bilməkdə çətinlik çəkmir. Plastik kartdan istifadə zamanı faiz tutulmalarında, köçürmələr fonunda bilmək olur ki, bu xidmətlər təkmil həyata keçirir. Eyni zamanda banklarda əmanətlərin qorunması məsələsində bu proseslər özünü göstərir".