Təhlükəli paylaşımlar: Sosial şəbəkələrdə bunları yaymayın
Təhlükəli paylaşımlar: Sosial şəbəkələrdə bunları yaymayınMilyonlarla istifadəçi hər gün sevimli sosial şəbəkələrdən alış-veriş etmək, fotoşəkillər yerləşdirmək, xəbərlərə baxmaq və ünsiyyət qurmaq üçün istifadə edir. Bununla belə, çox vaxt sosial şəbəkələrdə şəxsi məlumatlarla ehtiyatsız davranmaq saxtakarlığa, parolların və bəzən hətta qiymətli əşyaların oğurlanmasına gətirib çıxara bilər.
Lent.az xarici KİV-ə istinadən ESET mütəxəssisləri bu cür nəticələrə səbəb ola biləcək hərəkətlərin siyahısını, habelə onlardan qorunmaq və sosial şəbəkələrdə təhlükəsiz qalmaq üçün hazırladıqları tövsiyələr təqdim edir.
Hansı fəaliyyətlər sosial şəbəkələrdə təhlükəsizliyinizi riskə ata bilər?
1. Şəxsi və maliyyə məlumatlarının yayılması
Təcavüzkarlar həmişə pul əldə etmək və ya qurbanın adına onlayn hesablar açmaq üçün istifadə edilə bilən şəxsi və ya maliyyə məlumatlarını axtarırlar. Bundan əlavə, kibercinayətkarlar şəxsi məlumatlardan parolları sındırmaq və sosial şəbəkə hesablarını oğurlamaq üçün istifadə edə bilərlər.
Eyni şey, yaxınlarınızın onlara qarşı istifadə oluna bilən şəxsi məlumatlarının yayılmasına da aiddir. Unutmayın ki, əksər hallarda yerləşdirilən bütün məlumatlar həmişəlik onlayn olaraq qalır. Buna görə də, hər hansı şəxsi məlumatı, hətta ev heyvanının adı və ya doğum tarixi kimi məlumatları dərc etməzdən əvvəl bütün mümkün riskləri nəzərə alın.
2. Səyahətlərin planlaşdırılması və sosial şəbəkələrdə məkanın yayılması
Qarşıdan gələn tətil haqqında təfərrüatları olan bir fotoşəkil və ya mesaj dərc etmək artıq sosial şəbəkələrin təhlükəsizliyinə deyil, birbaşa sahibinin evinə və onun olmadığı zaman əşyalarına təhlükə yarada bilər. Odur ki, müəyyən bir hadisə və ya səfərlə bağlı təəssüratlarınızı bölüşmək istəyirsinizsə, bunu sonra etmək daha yaxşıdır.
Çünki potensial qurbanın evdə olacağını və ya ucqar ərazidə gəzəcəyini bilən təcavüzkar bu məlumatdan öz zərərli məqsədləri üçün istifadə edə bilər. Buna görə də siz yer məlumatlarının paylanmasına nəzarət etməlisiniz, çünki bəzi sosial media platformaları avtomatik olaraq yazıların yerini göstərə bilər. Unutmayın ki, ailə və ya dostlarınızın olduğu yerlər haqqında paylaşımlar harada yaşadığınız, işlədiyiniz və ya boş vaxtınızı keçirdiyiniz barədə təfərrüatları açıqlaya bilər.
3. Qiymətli alışlar haqqında nəşrlər
Bahalı zinət əşyalarının və ya yeni avtomobilin fotoşəkilləri sizi quldurluq və ya oğurluq edən cinayətkarlar üçün potensial hədəfə çevirə bilər. Buna görə də öz təhlükəsizliyiniz üçün yeni alışlar və ya hədiyyələr haqqında məlumat yaymamağa çalışın.
4. Uşaqların fotoşəkillərinin paylanması
Bəzi valideynlər bu cür hərəkətlərin mümkün nəticələrini düşünmədən övladlarının müxtəlif şəkillərini paylaşmağı xoşlayırlar. Çünki bir fotoşəkildən kibercinayətkarlar adınızı, doğum tarixinizi və ünvanınızı əldə edərək, zərərli məqsədlər üçün istifadə edə bilərlər.
5. Sosial şəbəkələrdə çətin uduşlar
Sosial şəbəkələr uduşlar və pulsuz hədiyyələrlə doludur. Bunlar tez-tez istifadəçilərin şəxsi məlumatlarını əldə etmək və ya hətta gizli zərərli proqramları yaymaq üçün təhlükəli cəhdlərdir. Odur ki, hər hansı onlayn formaları doldurmazdan və ya hədiyyə linklərini paylaşmazdan əvvəl iki dəfə düşünün.
6. Şəxsi mesajlar
Şəxsi hesabınızı seçsəniz belə, sosial media ictimai platformadır. Buna görə də bu cür saytlarda məxfi məlumat mübadiləsi etməməlisiniz, xüsusən də bu sizin işinizlə bağlıdırsa. Hesabınızın sındırılması səbəbindən hər hansı bir məlumat oğurlanma ehtimalına görə, sonra peşman olmamaq üçün heç bir şeyi yaymayın.