"Reytinq xatirinə zövqü korlayıb, səviyyəni aşağı salmısınız"
"Reytinq xatirinə zövqü korlayıb, səviyyəni aşağı salmısınız""Bir çox televiziya aparıcılarına, müəyyən verilişlərin redaktor və direktorlarına sualım var! 20-30 ildən sonra bu gün efirlərinizdə nümayiş etdirdiyiniz bu səviyyəsizliyi hansı üzlə xatırlayacaqsınız? Gələcək nəsil sizdən soruşanda ki, Azərbaycan mədəniyyətini, bu qədər zəngin və bənzərsiz musiqi irsimizi necə qorudunuz, nə cavab verəcəksiniz? Deyəcəksiniz ki, efirə çıxardıqlarımız musiqidən xəbəri olmayan, yalnız sosial şəbəkədə "populyar" olan insanlar idi? Doğrudanmı bu gün kim izlənmə yığırsa, o da efirə çıxmalıdır? Bu qədərmi ucuzlaşmalıdır meyarlar? Peşəkar Azərbaycan musiqisi hər zaman sevilib, hər zaman zirvədə olub və tarixdə əbədi yaşayacaq! Amma siz bu gün gənc nəslə elə ifalar və təqdimatlar göstərirsiniz ki, küçədə belə dinlənməsi insana xəcalət gətirər".
Axşam.az xəbər verir ki, bu sözləri Əməkdar artist Abbas Bağırov sosial media hesabında yazıb. O, verilişləri və aparıcıları sərt tənqid edib:
"Efir sadəcə şou deyil! Efir millətin aynasıdır! Efir gələcəyin yaddaşıdır! Siz isə bu aynanı bulandırırsınız… Bu yaddaşı zədələyirsiniz… Bu millətin musiqi adına qürur duyduğu dəyərləri ayaq altına atırsınız! Unutmayın, zaman hər şeyi yerinə qoyur. Amma tarix heç vaxt səhv tərəfdə duranları bağışlamır.
Gələcək nəsilə doğru mədəniyyətimizi, zövqlü musiqimizi, həqiqi sənəti təbliğ etməliyik! Əgər deyəcəksiniz ki, "indi kim yaxşı musiqiyə qiymət verir?", "hamiya şou lazımdır", "dava-dalaş reytinq gətirir", onda sual verirəm: bu zövqü formalaşdıran kimdir? Efir zövq yaradır. Efir istiqamət göstərir. Efir cəmiyyətin düşüncəsinə təsir edir. Əgər siz hər gün səviyyəsizi təqdim etsəniz, əlbəttə ki, səviyyəsiz alqışlanacaq.
Amma siz bir yerdə qərar versəniz ki, yaxşısını, keyfiyyətlisini, peşəkarı təbliğ edək, onda görəcəksiniz ki, tamaşaçı da dəyişir, zövq də yüksəlir, keyfiyyət də öz yerini tutur! Birlikdə başlayın yaxşısını göstərməyə, dəyəri olanı efirə çıxarmağa, həqiqi sənətə meydan verməyə. O zaman görəcəksiniz ki, keyfiyyət nədir və necə olmalıdır! O zaman anlayacaqsınız ki, xalqın zövqü aşağı deyil, sadəcə ona seçim təqdim edən sizsiniz. Unutmayaq: biz gələcəyin musiqi yaddaşını bu gün yazırıq".
Sənətçi aparıcıların tez-tez səsləndirdiyi bəhanələrə isə belə reaksiya verib:
"Bir də bəzi aparıcılar efirdə belə deyirlər: "Yaxşılar, sənətkarlar gəlmir bizim efirə, biz də məcbur qalıb bayağıları dəvət edirik…" Doğrudanmı məsələ budur? İllərlə efiri 2-3-cü dərəcəli səviyyəyə salandan sonra, sənətkar niyə gəlib sizin verilişinizdə iştirak etməlidir? Reytinq xatirinə zövqü korlamısınız, dəyəri ucuzlaşdırmısınız, səviyyəni aşağı salmısınız, sonra da deyirsiniz ki, yaxşılar gəlmir.
Əvvəlcə konsepti köklü şəkildə dəyişmək lazımdır! Mühiti dəyişmək lazımdır! Dəyər anlayışını geri qaytarmaq lazımdır! Əgər siz bayağını alqışlatmağı bacarırsınızsa, deməli keyfiyyəti də alqışlatmağı bacarırsınız! Çünki tamaşaçı sizin təqdim etdiyinizə reaksiya verir. Yox, əgər birini bacarıb, digərini bacarmırsınızsa, deməli məsələ tamaşaçıda deyil… O zaman açıq demək lazımdır: Siz keyfiyyətin tərəfdarı yox, onun qarşısında dayananlardansınız".
Qeyd edək ki, ötən gün müğənni Səidə Sultan da proqramları və aparıcılarını tənqid etmişdi.
Şou-biznes   Baxılıb: 118   Tarix: 21 fevral 2026
"Pula meyil etdikdə sənət kiçilməyə başlayır"
"İnsan üçün hər bir şeydə hədd önəmlidir. Ona görə də pula meyil etdikdə artıq sənət kiçilməyə başlayır. Sənətlə də çox məşğul olanda pul cəhətdən bir az axsayırsan. Bunun üçün qarşılıqlı olmalıdır". xəbər verir ki, bu sözləri müğənni Elçin Cəfərov "Mədəni şou"da deyib. O, sənət
Məşhur aktrisanın ərəb dilində oxuduğu mahnı sosial mediada gündəm oldu - VİDEO
Türkiyəli məşhur aktrisa Pınar Deniz bu dəfə ərəb mediasının diqqət mərkəzinə düşüb. türk mediasına istinadən xəbər verir ki, aktrisa "Etbil Arabi" jurnalına verdiyi ərəb dilində müsahibə ilə gündəm yaradıb. Müsahibə zamanı onun ərəb dilində mahnı ifa etməsi sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələr
Balaəlinin boyunbağısı diqqət çəkdi - VİDEO
Meyxanaçı Balaəli Maştağalı uzun müddətdir televiziya proqramlarında görünməməsinin səbəbi ilə bağlı danışıb. -ın məlumatına görə, söz ustası bildirib ki, səhhətində yaranan problem buna əsas səbəb olub. Onun sözlərinə görə, zəhərli zob xəstəliyi səbəbindən boyun nahiyəsində xüsusi boyunbağı taxmağ
Anasının verdiyi böyrək fəaliyyətini İTİRİB - Vüsaləyə 2-ci dəfə böyrəyi O VERDİ
Aparıcı Vüsalə Əlizadə ikinci dəfə böyrək köçürmə əməliyyatı olunduğunu bildirib. xəbər verir ki, o, bu barədə "Pərvizə görə" proqramında danışıb. Vüsalə bildirib ki, anasının ona verdiyi böyrək fəaliyyətini itirib. Bu dəfə ona böyrəyini bacısının həyat yoldaşı verib. Əlizadənin ikinci böyrə
Müğənni Qumral "Öz aramızda" verilişində sənət cameəsində müzakirələrə səbəb olan açıqlama verib. -ın məlumatına görə, ifaçı bildirib ki, artıq bir aydır televiziya proqramlarına və müxtəlif məclislərə makiyajsız çıxır. Qumralın sözlərinə görə, sənətdə bir çox xanım ifaçı onun stilini, səhn
"50 Milyonum olsa, avtomobilə xərcləmərəm"
Etilerdə dəyəri 50 milyon lirə olan lüks avtomobilə minərkən görüntülənən Burayın həmin maşının sahibi olmadığı məlum olub. türk mediasına istinadən xəbər verir ki, məşhur müğənni mövzu ilə bağlı açıqlamasında bildirib: "Avtomobil dostumundur, 50 milyonum olsa, onu maşına xərcləmərəm". Onu
İzzət Bağırovdan səmimi etiraf: "Bir gecədə məşhurlaşdım" - VİDEO
Baku TV-nin "Qapqara" verilişinin budəfəki buraxılışının qonağı müğənni İzzət Bağırov olub. Sənətçi səhnədəki İzzətlə tək qaldığı zamankı İzzətin fərqli olduğunu bildirib:. "Təbii ki, səhnədə rol oynamalıyam, çünki bu, işin bir parçasıdır. Səhnədir, orada qanım qara da olsa, əhvalım yaxş
Müğənni Pərviz Bülbülənin metrodan paylaşdığı video sosial şəbəkələrdə müzakirələrə yol açıb. xəbər verir ki, ifaçının ictimai nəqliyyatda çəkdiyi kadrlar qısa müddətdə geniş yayılıb. Görüntülərdə sənətçinin metroya maska ilə mindiyi diqqət çəkib. Məhz bu detal izləyicilər arasında fikir ayrılığı yaradıb
Müğənni Mətanət Əsədova səhhətində yaranan ciddi problemlə bağlı açıqlaması ilə tamaşaçıları kövrəldib. xəbər verir ki, o, "Rəngarəng" verilişində qonaq olarkən yaşadığı ağır günlərdən söz açıb. İfaçı bildirib ki, yüksək hərarət və təzyiq səbəbindən vəziyyəti kritik həddə çatıb:. "Qızdırma