"Epidemiyada ən pis hal hələ görülməyib"- ÜST AÇIQLADI
"Epidemiyada ən pis hal hələ görülməyib"- ÜST AÇIQLADIVirusa yoluxanların sayının artması tendensiyası yenidən başlayıb. Beləliklə "ikinci dalğa" müzakirələri gündəmdədir.
Sonxeber.az xarici KİV-ə istinədən bildirir ki, dünyanın aylardır mübarizə apardığı yeni növ koronavirus (Kovid-19) epidemiyası zamanı baş verən yoluxmaların sayındakı dalğalanma "pandemiyada ikinci bir dalğanın olub-olmaması" mövzusunda müzakirələrə səbəb olub.
Hər sahədə köklü dəyişikliklərə səbəb olan epidemiya bir çox ölkədəki yoluxma sayına görə ən yüksək həddə çatıb. Bu müddət ərzində görülən sərt tədbirlər və sosial müdaxilələr sayəsində ölüm və ölüm hallarının sayında azalma müşahidə edilib.
Bütün bunlar baş verərkən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus iyunun 29-da olan açıqlaması isə diqqət çəkib. O "epidemiyada ən pis hal hələ görülməyıb" deyərək suallara aydınlıq gətirib.