İşlənmiş maşın alarkən nələrə diqqət etməliyik?
Mütəxəssislər işlənmiş avtomobil alarkən mühərrik problemlərini necə müəyyənləşdirmək lazım olduğunu izah edib.
Sonxeber.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, istifadə olunmuş avtomobil axtararkən potensial alıcılar getdikcə daha çox mühərrik problemləri ola biləcək modellərlə qarşılaşırlar.
Mütəxəssislər qeyd edir ki, mühərrikin əsaslı təmirinə silindr başlığı contaları, porşen halqaları, yağ möhürləri və krank mili laynerləri kimi hissələrin qismən dəyişdirilməsi və ya porşen qrupunun tam dəyişdirilməsi daxil ola bilər. Bununla belə, başa düşmək lazımdır ki, hətta təmirdən sonra da mühərrikin problemsiz işləməsinə uzun müddət zəmanət vermək olmaz.
Əsaslı təmirin ən bariz əlamətlərindən biri mühərrik bölməsinin tamamilə təmiz olmasıdır. Bundan əlavə, silindr başının blokun özü ilə qovşağındakı mastikin vəziyyətinə diqqət yetirməyə dəyər. Mühərrik fabrikdə yığıldıqda, mastik bərabər və artıq olmadan tətbiq olunur.
Əsaslı təmirin başqa bir etibarlı əlaməti silindr başını təmin edən boltların zədələnməsi ola bilər. Alətlərin yaratdığı boltlardakı cızıqlar mühərrikin sökülməsini göstərir.
Mühərrikin vəziyyətini yağ doldurucu tıxacının altına baxaraq da qiymətləndirə bilərsiniz. Tıxacın altında ağ emulsiyanın görünməsi mühərrikin vaxtaşırı həddindən artıq istiləşməsini və ya antifrizin mühərrik yağına nüfuz etməsini göstərə bilər.
Mühərrik problemlərinin digər əlamətlərinə boz və ya mavi çalarları olan işlənmiş qaz və ağ tüstünün olması daxildir.
Diqqətli və hərtərəfli yoxlama işlənmiş avtomobil alarkən xoşagəlməz sürprizlərdən qaçmağa kömək edə bilər.