Mağazaların "99 qəpik" hiyləsi! Satıcılar qazanır, alıcılar itirir - VİDEO
Mağazaların "99 qəpik" hiyləsi! Satıcılar qazanır, alıcılar itirir - VİDEOAlış-veriş etməyi hamı sevir. Endirim kampaniyaları ilə xüsusi maraqlananlar var.
Sonxeber.az xəbər verir ki, əksər geyim mağazalarında, xüsusilə endirim günlərində əsasən bu qiymətlər ilə rastlaşırıq. Məsələn:15 manat 99 qəpik. Mütəxəssislər bildirib ki, belə qiymətlər alıcıların fikrini dəyişdirməyə yönələn sadə marketinq hiyləsidir:
"Mağazaya daxil olanda hansısa 2 manatlıq məhsulu 1 manat 99 qəpik görəndə bu alıcını cəlb edir. Sanki insan rəqəmin sol tərəfini görür və beynində o məbləğ canlanır".
İqtisadçı ekspert Ruslan Atakişiyevin sözlərinə görə bu təcrübə beynəlxalq aləmdə mövcuddur: "Buna bir maketinq aləti kimi baxmaq olar. Çünki müştəri psixologiyasl belədir ki, hər hansı məhsulun qiymətini tam şəkildə yazanda onu baha kimi görə bilər".
Ətraflı ATV-nin süjetində: