Azərbaycanda boşanmalar niyə artır? - ARAŞDIRMA
Azərbaycanda boşanmalar niyə artır? - ARAŞDIRMAƏdliyyə Nazirliyinin rayon (şəhər) qeydiyyat şöbələri tərəfindən cari ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində 44643 nikah və 17988 boşanma halları qeydə alınıb. Dövlət Statistika Komitəsindən bildirilib ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə əhalinin hər 1000 nəfərinə nikahların sayı azalaraq 6,2-dən 5,3-ə düşüb, boşanmaların sayı isə 1,6-dan 2,1-ə qədər artıb. Statistikalardan məlumdur ki, boşanmaların artdığı ölkəmizdə ailə anlayışı, dəyərləri mənasını itirir. Bəs boşanmaların artmasının səbəbi nə ilə bağlıdır?
Azərbaycanda boşanmalar niyə artır? - ARAŞDIRMAƏvvəllər qəbul edilməz hal sayılan boşanma, günümüzdə evlilik qədər normal hal almağa başlamışdır. Belə ki, əvvəllər tərəflərin xoşbəxt olmadığı halda, sırf başladığı üçün münasibətlərini davam etdirdiyi vəziyyət, "bu gün münasibətə başlamış olmaq davam etmə məcburiyyəti vermir" yanaşmasıyla əvəz olunur. Bundan başqa hazırda sıxıntılara olan dözümlülük azalmaqda, şəxslərin həyatdan və evlilikdən gözləntiləri artmaqdadır. Qadının ekonomik cəhətdən müstəqil olması, onu xoşbəxt olmadığı evliliyi məcburi şəkildə davam etdirməkdən də, xilas etmişdir".
Azərbaycanda boşanmalar niyə artır? - ARAŞDIRMA"Bəzən evlilikdən qısa müddət sonra boşanma hallarını müşahidə edirik. Bu hal biz sosial işçiləri düşündürür və məyus edir. Günü-gündən artan, ailənin dağılmasına şərait yaradan boşanmaların sayı bizi düşündürür. Ölkəmizdə boşanmaların sayının artması, buna səbəb olan hallar müxtəlif aspektlidir. Bu hallar arasında mən deyərdim ki, məişət zəminində zorakılıq faktı dayanır. Bu təbii ki, qadına şiddət, zorakılığın müxtəlif növləri ola bilər. Daha sonra boşanmaya səbəb olan digər amil reproduktiv sağlamlıq problemidir. Digər adı ilə desək "sonsuzluq" məsələsidir. Bu gün bilirik ki, ailələrimizi ayaqda saxlayan uşağın olmasıdır. Azərbaycan ailələri ənənəvi ailələrdir. Burada ailənin tamlığını uşaqdan asılı olduğunu düşünürük. Ona görə də uşağın olmaması ailənin dağılması ilə birbaşa əlaqələndirilə bilər. Digər bir hal kimi zərərli maddə aludəçiliyidir. Dövrün əsas və ailənin dağılmasında problemlərindən biri olaraq götürülə bilər. Gənclərimizin narkotikə aludəçiliyi, narkotik istifadəsi təbii olaraq ailənin dağılması ilə nəticələnir. Bundan başqa, ailənin dağılmasında daha çox eşitdiyimiz biri də qısqanclıq və xəyanət məsələsidir. Bu sadaladıqlarımın əksəriyyəti statistik faktlardır".