Azərbaycan tarixi niyə orjinal dillərdən öyrənilmir? Çətinliyin səbəbi NƏDİR? - VİDEO
Hər xalq öz tarixini bilməlidir. Bu mütləqdir. Reallıq odur ki, Azərbaycan tarixinin qədim və orta dövrlərinin öyrənilməsində kifayət qədər çətinliklər mövcuddur. Xüsusilə bu çətinliklər mənbəşünaslıqla bağlıdır. Azərbaycan tarixi daha çox orjinal mənbələrdən deyil, rus-ingilis dilli mənbələrdən öyrənilib. Həmin mənblərin kifayət qədər təhrifə yol verilməsi heç kəs üçün təəccüblü deyil. Bəs niyə bu mənbələri orjinal dildə oxuya bilənlərin sayı yox səviyyəsindədir?
Sonxeber.az xəbər verir ki, millət vəkili Hikmət Babaoğlu "ATV Xəbər"ə aıqlama verib. O, bildirib ki, tarixi mənbələrdə xüsusilə Strabonun
"Coğrafiya" əsərində Azərbaycan və Qafqaz Albaniyası ilə bağlı çoxlu məsələlər var. Rus dilindən tərcümədə müxtəlif dövrlər, xüsusilə bizim region ilə bağlı məsələlər dəyişdirilib. Çünki 4-cü əsrin əvvələrində başlayaraq, 7-ci əsrə qədər biz Xristian dininin haki olduğu coğrafiyada Qafqaz Albaniyasında yaşamışıq. Çünki, o mədəni irsə ermənilər sahib çıxır. Azərbaycanda bizim yaratdığımız kilsələrə, monastırlara ermənilər sahib çıxırlar".
Tarixi öyrənməyin ən çətin tərəfi tarixi mənbələr ilə işləməkdir. Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində məsələ bir az da çətinləşir. Tarix İnstitunun baş direktoru Kərim Şükürov deyir ki, tariximizin araşdırılması üçün azı 70-ə qədər ölkənin tarixini bilmək lazımdır. Onların hər birinin müxtəlif dillərdə olması məsələni daha da qəlizləşdirir:
"Biz Tarix İnstituna müəyyən bir tələblər, onun həyata keçirilməli olduğu prioritetləri hazırlayanda, ölkəmizdə tarixin tədrisi məsləsinə diqqət yetirməliyik. Azərbaycan universitetlərinin tarix fakültələrinin ciddi islahatlara ehtiyacı var.Bunlar demək olar ki, bizim tələblərimizi ödəmirlər".
Ətraflı "ATV Xəbər"in süjetində: