Talassemiyalı uşaqların valideynləri necə aldadılıb? - 300 mindən çox pul mənimsənilib
Talassemiyalı uşaqların valideynləri necə aldadılıb? - 300 mindən çox pul mənimsənilib"My Doc Tour" MMC və "Urmedhelp" MMC-nin direktoru olan Nuridə Seyidovanın cinayət işi üzrə ibtidai istintaq başa çatıb.
Qaynarinfo xəbər verir ki, iş baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlərinə göndərilib. Fevralın 21-nə iş üzrə məhkəmə hazırlıq iclası təyin edilib. İclas hakim Azad Məcidovun sədrliyi ilə keçiriləcək.
Nuridə Seyidova Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci maddəs ilə təqsirləndirilir. Onunla birgə Bayramova Aynur Buruza qızı və Məmmədova Aysel Mais qızı da mühakimə olunacaq. Cinayət işi üzrə 36 nəfər zərərçəkmiş qismində tanınıb.
İş materiallarından məlum olur ki, Nuridə Seyidova, Aynur Bayramova və Aysel Məmmədovanın qurbanları əsasən övladları talassemiya xəstəliyindən əziyyət çəkənlərdir. Təqsirləndirilən şəxslər onlara övladlarının xaricdə müalicəsini təşkil etmək barədə vəd verərərk pullarını mənimsəyiblər. Təkcə 18 nəfər zərərçəkmişdən 304 000 dollar pul alınıb. İş üzrə zərərçəkmişlərin sayının 36 nəfər olduğunu nəzərə alsaq, o zaman mənimsənilən pulların fantastik məbləğ təşkil etdiyi söyləmək olar.
Məlumat üçün deyək ki, Səidə Nuriyeva və digərləri zərərçəkmişlərin media və müvafiq qurumlara şikayətlərindən sonra saxlanılıb. Əməliyyatı Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə İdarəsi həyata keçirib.
Zərəçəkmişlərdən 44 günlük Vətən müharibəsinin iştirakçısı Tural Nəsmiyevin mediaya müraciətindən aydın olur ki, onun 35 000 dollar pulu mənimsənilib. Tural Nəsmiyev bildirib ki, iki övladı talassemiya xəstələyindən əziyyət çəkir. Onların müalicəsi üçün ianə toplanıb və məbləğ 35 000 dollar təşkil edib.
Qarabağ veteranının sözlərindən aydın olur ki, o, ilk olaraq Aynur Bayramova ilə tanış olub. Bayramova özünü Türkiyədə fəaliyyət göstərən "Medical Park" xəstəxanasının Azərbaycan üzrə nümayəndəsi kimi təqdim edib. Daha sonra Aynur Bayramova Tural Nəsmiyevi Nuridə Seyidova ilə tanış edib. Şikayətçi daha sonra bildirib:
"Aynur bizə dedi ki,Türkiyənin özəl xəstəxanalarında bir xəstə üçün 85-90 min dollar pul lazımdır. Nuridə isə dedi ki, tələb olunan pulun 30 faizi xəstə uşaqların valideynləri, yerdə qalan 70 faizi isə onun özü tərəfindən təmin ediləcək. Bu 70 faizin hansısa adının açıqlanmasını istəməyən zəngin iş adamı tərəfindən təmin edildiyini dedi. Həmin şəxs barədə məlumat almaq istədikdə isə bu məlumatın bildirilməsinin mümkün olmadığını, əks halda həmin yardımsevər şəxsin pulu təmin etməyəcəyini söylədi. Mən onunla razılaşaraq, bu barədə əlavə suallar vermədim. Tələb olunan miqdarda pul Nuridə tərəfindən Türkiyədəki özəl xəstəxanaya köçürülməli və uşaqlarımız əməliyyat olunmalı idi. Nuridə məndə olan 35 000 dolları ona verdikdən və qalan məbləğ təmin edildikdən sonra əməliyyat üçün müvafiq işlərin görüləcəyini bildirdi. Oktyabr ayında Nuridə, onun işçisi Aysel və bizi onlarla tanış edən Aynur adlı xanım bizə həmin ayın sonu Türkiyəyə getmək üçün biletləri almağımızı söylədilər. Uşaqların hər ikisini Türkiyənin Samsun şəhərinə, "Medical Park" xəstəxanasına apardım. Orada uşaqlardan qan nümunələri götürüldü, aradan bir neçə gün keçəndən sonra öyrəndim ki, Nuridə tərəfindən uşaqlarımızın adına bir manat belə ödənilməyib".