Nazirin bacanağı ilə nazirliyin idarə rəisi arasında maddi ziyan qalmaqalı
Nazirin bacanağı ilə nazirliyin idarə rəisi arasında maddi ziyan qalmaqalıƏdliyyə Nazirliyinin İcra Baş İdarəsinin rəisi İlqar Cəfərovdan maddi ziyan tələb edilir.
Qaynarinfo xəbər verir ki, tələbkar "Azsığorta" Açıq Səhmdar Cəmiyyətidir (ASC).
Şirkət İlqar Cəfərovla yanaşı, Ədliyyə Nazirliyini, Həsənov İlham Qəribağa oğlunu və Qaragözov Məhəmməd Məmmədağa oğlunu da məhkəməyə verib.
İşdə adıkeçən digər iki şəxsin kimliyi barədə bilgi yoxdur. Bəzi iddialara görə, onlar da icra məmurudur.
Tərəflər arasında məhkəmə çəkişməsi apellyasiya mərhələsindədir. Şikayətçi sığorta şirkətidir. Onun şikayətinə Bakı Apellyasiya Məhkəməsində hakim Azad İmanovun sədrliyi ilə baxılacaq. Məhkəmə çəkişməsinin detalları bəlli deyil.
İlqar Cəfərov 2020-ci ildə İcra Baş İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib. O, bundan əvvəl Ədliyyə Nazirliyinin katibliyinin rəisi olub.
"Azsığorta" ASC ölkənin sığrota bazarında əsas oyunçulardan biri hesab edilir. Onun bazarda əhəmiyyətli paya sahib olması güclü himayədarının olması ilə izah edilir.
2006-cı ildə dövlət qeydiyyatına alınan ASC-nin qanuni təmsilçisi Soltanov Yusif Rəhim oğlu olsa da, sahibi İsmayılov Hikmət Abuzər oğludur. ASC-nin səhmlərinin 100 faizi məhz Hikmət Abuzərova məxsusdur. Hikmət Abuzərov həm də "AFB Bank"ın səhmlərinin 99 faizinə sahibdir.
Bu bankın fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərovun nəzarətində olduğu iddia edilir. Nazirin Hikmət Abuzərova etibar etməsi tərəflər arasında qohumluq əlaqələrinin olması ilə izah edilir. İddialara görə, Hikmət Abuzərovla Kəmaləddin Heydərov bacanaqdır. Bu baxımdan, Kəmaləddin Heydərov mediada "Azsığorta" ASC-nin himayədarı kimi təqdim edilir.