Nə baş verdiyi, kimlərə aid olduğu bilinmir! Balakəndə araşdırmalar aparılır - VİDEO
Bu qəbirlər Katex çayının məcrasını dəyişməsi zamanı üzə çıxıb. Yerli sakinlər düşünürlər ki, orada uyuyanlar repressiya qurbanlarıdır. SSRİ-nin rəhbəri İosif Stalinin əmri ilə həyata keçirilən qırmızı terror Balakəndən yan ötməyib.
Azərbaycanda sovet hakimiyyəti qurulandan sonra xeyli işıqlı adam şərlənərək burada məhbus həyatı yaşayıb. Onların arasında işgəncələrə dözməyib, ölənlərin bu ərazidə dəfn edildiyi deyilir.
Tarixçilər isə deyilən faktları qəbul etmirlər. Sonxeber.az xəbər verir ki, tarixçi Akif Məmmədli "AzTv Xəbər"ə açıqlama verib:
"Bu məzarlıq özünün quruluşuna yacud daş qutu qəbir olmasına görə, 1000-1500 ildən daha qədim tarixi ehtiva edir. Məzarların bəzilərinin dəqiq üzü qibləyə doğru olmasına görə, düşünürük ki, ilk islam dövrü məzarları ola bilər. Lakin həmin dövrdə daş qutu qəbirləri tarixdə yox səviyyəsindədir. Bu ehtimaldan çıxış edəcək olsaq, bunlar antik dövrə aid olan məzarlar ola bilər. Belə olan təqdirdə çox böyük bir mədəniyyəti bizə göstərmiş olar
Qeyd edək ki, qəbirlərin aşkarlandığı ərazilər vaxtilə təsərrüfat sahələri olub.