Yerə ilin ən güclü maqnit qasırğası yaxınlaşır - Özümüzü necə qoruyaq?
Yerə ilin ən güclü maqnit qasırğası yaxınlaşır - Özümüzü necə qoruyaq?İlin əvvəlindən bəri ən güclü maqnit qasırğası Yerə yaxınlaşır və bu, fevralın 13-ü səhər saatlarında maksimum intensivliyinə çatacaq.
BAKU.WS xəbər verir ki, geomaqnit anomaliyasının nəticələri daha bir gün də hiss olunacaq.
Maqnit qasırğaları zamanı nə etmək olar və nə etmək olmaz?
Fevralın 13-də Yer kürəsini G1 maqnit qasırğası bürüyəcək. Buna səbəb bir neçə gün əvvəl alimlərin qeydə aldığı Günəşdə güclü parlamadır. Bu cür təbiət hadisələri elektron sistemlərə və infrastruktura müdaxilə edə, eləcə də hava şəraitindən asılı olan insanların rifahını pisləşdirə bildiyi üçün əhəmiyyətli təhlükə yarada bilər. Bu səhər pik həddə çatacaq geomaqnit dəyişikliyi olacaq, lakin fırtınanın təsirləri o qədər tez sönməyəcək. Geomaqnit vəziyyətinin pisləşməsi fevralın 14-ü axşama qədər hiss olunacaq.
Maqnit qasırğalarının təsnifatında ümumilikdə beş səviyyə var: G1-dən G5-ə qədər. Yüngül fırtınanın elektrik şəbəkələrində kiçik fasilələrə səbəb olacağı, quşların və heyvanların miqrasiya yollarına təsir edəcəyi gözlənilir.
Şiddətli tufanlar qısadalğalı rabitə və naviqasiya sistemlərinin işində fasilələrə, eləcə də sənaye şəbəkələrində elektrik enerjisinin kəsilməsinə səbəb olur.
Həkimlər maqnit qasırğaları haqqında nə deyirlər?
Həkimlər xəbərdarlıq edirlər ki, maqnit qasırğalarının insan sağlamlığına təsiri sübuta yetirilməsə də, geomaqnit vəziyyətin pisləşməsi xroniki xəstəlikləri və ürək-damar sistemi xəstəlikləri olan insanların rifahına izaholunmaz şəkildə təsir edir. Aşağı qan təzyiqi, anemiya, bronxial astma və əvvəlki sınıqları olan insanlar da tez-tez xoşagəlməz simptomlardan şikayət edirlər.
Günəş alovları adətən yalnız hipertoniya və ya ürək-damar xəstəliyi olan xəstələrə deyil, həm də immun funksiyası, sinir sistemi xəstəlikləri və psixi pozğunluqları olan insanlara təsir göstərir.
Maqnit qasırğası zamanı nə etməli?
Maqnit qasırğası zamanı mütəxəssislər aşağıdakı tövsiyələri verirlər.
Hipoksiyanın qarşısını almaq və geomaqnit qasırğalarının bədənə təsirini minimuma endirmək üçün otağı yaxşı havalandırın. Daha çox su için və şirin, qazlı və tonik içkilərdən uzaq durun. Çay əvəzinə nanə və çobanyastığı əsasında bitki çayları seçmək daha yaxşıdır. Maqnit qasırğaları zamanı spirtli içkilər qəti qadağandır.
Maqnit fırtınaları zamanı stress səviyyənizi azaltmağa çalışın, çünki bu, sinir sistemindəki stressi artıracaq, ürək döyüntüsünüzə təsir edəcək və baş ağrılarına səbəb olacaq.