Sosial şəbəkə yoxsa "QEYBƏT" PLATFORMASI? - VİDEO
Sosial şəbəkə yoxsa "QEYBƏT" PLATFORMASI? - VİDEOKişilərlə müqayisədə qadınlar gündəlik olaraq sosial şəbəkələrdə 16 dəqiqə daha çox zaman keçirirlər. Bu barədə ötən ilə dair "Datareportal"ın 53 ölkə ilə apardığı hesabatda qeyd olunub. Nəticə etibarilə bildirilib ki, internet istifadəçiləri 2 saat yarımını sosial şəbəkələrdə keçirirlər.
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı "Apa TV" paytaxt sakinləri arasında sorğu keçirib. Bir qisminin fikirlərindən aydın olur ki, sosial şəbəkələrdən daha çox istifadə edən qadınlarımızın sayı az deyil.
Sosioloq Üzeyir Şəfiyev məsələ ilə bağlı bildirib ki, qadınlar platformalarda daha çox üstünlük təşkil edir:
"Çünki kişilər ilə müqayisədə qadınlar arasında daha çox işsizlik faizi çoxdur. Günlərin çoxunu evdə keçirir və boş vaxtlarında sosial şəbəkələrdən bir ünsiyyət vasitəsi kimi istifadə edirlər. Əgər rəqəmsal cəmiyyətə qədər onlar "qeybəti" canlı şəkildə edirlərsə, indi isə sosial şəbəkələri qeybət və dedi-qodu tribunası kimi istifadə edirlər. Bu məqsədlə qadınların bu platformalarda istifadəçi kimi sayı daha çoxdur.
Sosioloqun sözlərinə görə sosial şəbəkə çox vaxt yanlış istifadə edildiyi üçün hüquqi tənzimləmələrə ehtiyac var.
Ətraflı Apa TV-nin süjetində: