Azərbaycan hökumətinin ən gənc və ən yaşlı kadrı kimlərdir?
Azərbaycan hökumətinin ən gənc və ən yaşlı kadrı kimlərdir?Məlum olduğu kimi, 16 fevral 2024-cü il tarixində Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 5-ci bəndini rəhbər tutaraq Nazirlər Kabinetinin yeni tərkibi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Pravda.az hökumətin yeni tərkibinin ən gənc və ən yaşlı kadrlarını araşdırıb. Belə ki, hazırda ölkə hölumətinin ən gənc kadrı 1986-cı il təvəllüdlü müdafiə sənayesi naziri Vüqar Valeh oğlu Mustafayevdir. 38 yaşlı nazir 2023-cü ildən bu vəzifədədir.
Hökumətin ən yaşlı kadrı isə Baş nazirin birinci müavini 79 yaşlı Yaqub Abdulla oğlu Eyyubovdur. 1945-ci il təvəllüdlü müavin 2003-cü ildən vəzifəsindədir.
Azərbaycan hökumətinin digər kadrlarının yaşı barədə məlumatı da təqdim edirik:
Baş nazir Əli Hidayət oğlu Əsədov - 1956-cı il, 68 yaş. 2019-cu ildən bu vəzifədədir.
Baş nazirin müavini Əli Cavad oğlu Əhmədov - 1953-cü il, 71 yaş. 2013-cü ildən bu vəzifədədir.
Baş nazirinin müavini Şahin Abdulla oğlu Mustafayev – 1965-ci il, 59 yaş. 2019-cu ildən bu vəzifədədir.
Daxili işlər naziri, general-polkovnik Vilayət Süleyman oğlu Eyvazov - 1968-ci il, 56 yaş. 2019-ci ildən bu vəzifədədir.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Bahadur oğlu Babayev - 1967-ci il, 57 yaş. 2018-ci ildən bu vəzifədədir.
Elm və təhsil naziri Emin Eldar oğlu Əmrullayev - 1982-ci il, 42 yaş. 2022-ci il-dən bu vəzifədədir.
Energetika naziri Pərviz Oqtay oğlu Şahbazov - 1969-cu il, 55 yaş. 2017-ci ildən bu vəzifədədir.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Rafiq oğlu Babayev – 1980-ci il, 44 yaş. 2018-ci ildən bu vəzifədədir.
Fövqəladə hallar naziri, general-polkovnik Kəmaləddin Fəttah oğlu Heydərov - 1961-ci il, 63 yaş. 2006-cı ildən bu vəzifədədir.
Gənclər və idman naziri Fərid Fazil oğlu Qayıbov - 1979-cu il, 45 yaş. 2021-ci ildən bu vəzifədədir.
Xarici işlər naziri Ceyhun Əziz oğlu Bayramov - 1973-cü il, 51 yaş. 2020-ci ildən bu vəzifədədir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Çingiz oğlu Cabbarov - 1976-cı il, 48 yaş. 2019-cu ildən bu vəzifədədir.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Qadir oğlu Məmmədov - 1983-cü il, 41 yaş. 2023-cü ildən bu vəzifədədir.
Maliyyə naziri Samir Rauf oğlu Şərifov - 1961-ci il, 63 yaş. 2006-cı ildən bu vəzifədədir.
Mədəniyyət naziri Adil Qabil oğlu Kərimli - 1979-cu il, 45 yaş. 2023-cü ildən bu vəzifədədir.
Müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Əsgər oğlu Həsənov - 1959-cu il, 65 yaş. 2013-cü ildən bu vəzifədədir.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbi oğlu Nəbiyev - 1971-ci il, 53 yaş. 2021-ci ildən bu vəzifədədir.
Səhiyyə naziri Teymur Yusif oğlu Musayev - 1970-ci il, 54 yaş. 2022-ci ildən bu vəzifədədir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Əvəz qızı Muradova - 1962-ci il, 62 yaş. 2020-ci ildən bu vəzifədədir.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Rauf oğlu Muradov - 1979-cu il, 45 yaş. 2018-ci ildən bu vəzifədədir.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Soltan oğlu Bağırov - 1965-ci il, 59 yaş. 2023-cü ildən bu vəzifədədir.
Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Elçin İsağa oğlu Quliyev - 1967-ci il, 57 yaş. 2002-ci ildən bu vəzifədədir.
Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Tahir Yaqub oğlu Budaqov - 1965-ci il, 59 yaş. 2015-ci ildən bu vəzifədədir.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Adil oğlu Quliyev - 1977-ci il, 47 yaş. 2020-ci ildən bu vəzifədədir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Şükür oğlu Rzayev - 1962-ci il, 62 yaş. 2018-ci ildən bu vəzifədədir.
Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Əfqan oğlu Hüseynov - 1980-ci il, 44 yaş. 2018-ci ildən bu vəzifədədir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Əli Nağı oğlu Nağıyev - 1958-ci il, 66 yaş. 2019-cu ildən bu vəzifədədir.
Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Orxan Sedyar oğlu Sultanov - 1977-ci il, 47 yaş. 2015-ci ildən bu vəzifədədir.
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi, polkovnik Mürsəl Qorxmaz oğlu İbrahimov - 1970-ci il, 54 yaş. 2023-cü ildən bu vəzifədədir.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Rauf oğlu Mikayılov - 1974-cü il, 50 yaş. 2023-cü ildən bu vəzifədədir.
Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Hümbət oğlu Nağıyev - 1975-ci il, 49 yaş. 2018-ci ildən bu vəzifədədir.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar İlahi oğlu Təhməzli - 1970-ci il, 54 yaş. 2017-ci ildən bu vəzifədədir.
Milli Arxiv İdarəsinin rəisi Əsgər Adil oğlu Rəsulov - 1954-cü il, 70 yaş. 2018-ci ildən bu vəzifədədir.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Səyyad Adil oğlu Salahlı - 1952-cil, 72 yaş. 2012-ci ildən komitə sədrinin birinci müavinidir.
Ədliyyə naziri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Azər Məmməd oğlu Cəfərov - 1954-cü il, 70 yaş. 2012-ci ildən ədliyyə nazirinin müavinidir.