Şəhid və qazi ailələrinin kredit borcları Novruz bayramına qədər SİLİNƏCƏK?- AÇIQLAMA
Azərbaycanda müharibə iştirakçısı və ya müharibədən zərər çəkmişlərin borclarının silinməsinə dəstək veriblər. Bu gün ən çox verilən suallardan biri şəhid və qazi ailələrinin kredit borclarınnı silinməsidir. Bəs Azərbaycanda şəhid və qazi ailələrinin kredit borcları Novruz bayramına qədər silinə bilər?
"Şəhid və qazi ailələrinin kredit borclarının silinməsini gözləmirəm. Onsuzda şəhidlərin kredit borcları silinib. Yəni burada hökumət büdcədə 2024-də rezerv saxladı. 2023-də belə var idi. Banklar ümumiyyətlə bunu istəmirlər. Burada söhbət şəhidlərin borclarından söhbət gedir. Banklar qazilərə müəyyən güzəştlər edirlər. Müəyyən güzəştlər daxilində əlavə vaxt verirlər. Amma bunun silinməsi bankın səlahiyyətindədir. Bank bunu necə silə bilər? Bank gərək öz verdiyi borcu silsin. Bank istəsə silə bilər. İkinci halda isə şəhid və qazi ailələrinin borcunu dövlət silə bilər. Dövlət siləndə isə onsuzda o pulu banka verir. Dövlət banka deyə bilməz ki bunu dil. Dövlətin belə bir səlahiyyəti yoxdur ki, alacağını sil. Dövlət sadəcə olaraq vəsait ayırır və büdcə hesabını bank oradan götürür. 2024-cü ilin büdcə planında isə belə bir məsələ yoxdur. Bu haqda hər hansı bir müzakirədə yoxdur. Bu baxımdan belə bir məsələnin gündəm olmasını gözləmirəm. Növbəti illərdə isə hər şey ola bilər".