İntihar edən əsgərlərin komandirlərini hansı CƏZA GÖZLƏYİR? - AÇIQLAMA
Xəbər verdiyimiz kimi, Müdafiə Nazirliyinin N saylı hərbi hissəsinin hərbi qulluqçusu, əsgər Musa Ehtiram oğlu Eyvazlının odlu silahdan istifadə etməklə özünü öldürməsi barədə Şəmkir Hərbi Prokurorluğuna məlumat daxil olub. Hərbi qulluqçular arasında intihar haları ciddi məsələdir və həm də hüquqi əhəmiyyət kəsb edir. Əsgərə nəzarət onun tabe olduğu komandirlərə aiddir. Bəs əsgər intihar edirsə, komandirlərini hansı cəza gözləyir?
"Burada verilən cəzalar nizamnamədə öz əksini tapıb. Hətta komandir burada iştirakçıdırsa, onların həbsinə qədər addımlar atıla bilər. Hərbçilərin arasında qarşılıqlı nizamnamənin pozulması halı olarsa, digər hərbçi cinayət məsuliyyətinə cəlb olunur. Yox əgər ailəsində, özəl səbəblərdən dolayı intihar baş verirsə, bu zaman komandirlər "Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Daxili xidmət nizamnaməsi"nin tələblərinə uyğun olaraq cəzalandırılır. Amma bu Cinayət Məcəlləsinə uyğun olan bir hal deyil. Ona görə də, hər bir intihar hadisəsi fərdi şəkildə axıra qədər araşdırılır və aydınlaşdırılır. Tərəflər və səbəbkarlar varsa onlar mütləq iki qayda ilə cəzalandırılır: cinayət məsuliyyəti və "Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Daxili xidmət nizamnaməsi". Heç kim onları buna görə başlarını sığallamır. Hər bir halda gördükləri işlərə görə cəzalandırma var".