Tez-tez baş verən ağır yol qəzalarının əsas səbəbi nədir? - AÇIQLAMA
Azərbaycanda yol qəzalarının sayıartır. Qəzalarda onlarla insan həyatını itirir. Qəzaların sayının artmasına hansı amillər təsir edir? Bunun qarşısını almaq üçün hansı tədbirlər görülə bilər?
Ekspert qəzaların azalması üçün hansı tədbirlər görülə biləcəyinə aydınlıq gətirib:
"Qəzalar dünyanın istənilən yerində var . Əsas məsələ odur ki, qəzanın yaranmasının səbəbi nədir. İnsan səhv edə bilər, amma buna görə insan təlafatı ilə nəticələnməməlidir.
Yəni infrakstruk elə qurtulmalıdır ki, qəza riski az olsun. Qəzanın fəsadı olaraq insan həyatını itirməsin. Şəhər daxilində qurulmuş küçələrdə sürəti azaldan həllərin çoxaldılmasına ehtiyac var. Bildiyiniz kimin şəhərdə daha çox insan yaşayır və hərəkətdə olur. Buna görə də qəzalar qaçınılmaz olur.
İki zolaqdan artıq küçələrimizdə piyada adacıqlarınınqurulması, Məhələ girişləri səki səviyyəsinə qaldırılması, svetofor idarəsi, keçidlərin təşkili, məhəllə girişlərinin yüksək səviyyə qaldırılması, zolaqların ensizləşdirilməsi bu təhlükəsizlik yaradan elementlərdir. Bunların qurulmasına ehtiyac var Statistika göstərir ki, qəzaların əsas səbəblərində biri avtomobillərin sürətli sürməsi ilə əlaqəlidir. Şəhərin daxilində fiziki olaraq avtomobili sürətli sürə bilməmək üçün, küçəni sakitləşdirən elementlər çoxalmalıdır. Bu bütün dünya şəhərlərində tətbiq edilir. Bu məsələnin əsas həlli budur",
Ekspert dünyanın bir çox ölkələrində "Vision zero" (yollarda ölüm hallarına sıfır dözümlülük siyasəti) konsepsiyası tətbiq olunduğunu bildirib:
"Qəzaları tam şəkildə aradan qaldırılması əlbəttə mümkün deyil . Qəzaların faizini azaltmaq və nəticəsinə təsir edəcək qərarlar verilməlidir. Qəzanın səbəblərini müxtəlif olduğu kimi, magistral və şəhər daxili küçələrdə baş verən qəzaların həlli də müxtəlifdir. Məsələn Ukraynada həm sürətə, həm də yay və qış təkərlərinə görə cərimələr artıırılıb. Amma bizdə bu cür cəzalar sadəcə sürətə görədir. Əsas məsələ odur ki, şəhər daxilində təhlükəsizliyi qabardan amillər artırılmalıdır. Bu da vətəndaşlarımız daha təhlükəsiz mühitdə hərəkət etməsinə gətirib çıxaracaq.
Dünyanın bir çox ölkələrində "Vision zero" (yollarda ölüm hallarına sıfır dözümlülük siyasəti) konsepsiyası tətbiq olunur. Yaxşı olardı ki, Azərbaycan da bu növ aparıvı təhlükəsizliyi qabardan yanaşmalardan yol şəbəkələrinə tətbiq etdilsin".