"Ən aşağı qiymətə mən qoymuşam" - İnsanlar daxili orqanlarını satmaq üçün saytlarda elan yerləşdirir - VIDEO
"Orqan mənimdir, özün bilərəm. İstədiyim vaxt, istədiyim qiymətə sataram". Orqanlarını elan saytlarında satışa çıxaranlar əsas belə düşünürlər. Lakin qanun başqa bir şey deyir. Onlar inzibati qaydada məsuliyyətə cəlb oluna bilərlər.
Müxtəlif elan saytlarında sexin ciyərinin ölçüsünə, qan qrupuna qədər bütün məlumatlara rast gəlmək olar. Hər bir elanda əlaqə nömrələrini qeyd etməkdən çəkinmirlər.
Sonxeber.az xəbər verir ki, onlardan biri ilə "ARB Xəbər"in əməkdaşları əlaqə saxlayıb. Şəxsin fikirlərindən açıq-aşkar görünür ki, qanundan xəbərsizdir. Yoxsa məişət əşyasının alış-verişi kimi bu məsələyə belə yanaşmazdı. İnternet üzərindən daxili orqanların ticarəti ilə məşğul olanların əksəriyyəti eyni düşüncədədir. Əsas puldur deyərək bu yola əl atırlar. Prosesin icrası yalnız cərrahi əməliyyat ilə mümkündür. Lakin hər iki şəxsdən müxtəlif sənədlər tələb olunur:
"Xəstələrin sənədləşmə prosesi aparılır. Bundan əvvəl xəstələrin müayinəsi aparılır. Daha sonra isə müəyyən məqamlar bəlli olur. Əgər xəstənin donuru onun uzaq qohumu yaxud qohumu deyilsə bu zaman sənədləşmələr içərisində xəstə və donoru bizim tərəfimizdən göndəriş əsasında Səhiyyə Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Orqan Transplantasiyası üzrə Etika Komissiyasına gedir. Həmin komissiyanın əsas vəzifəsi bu neqativ halların olub olmamasını araşdırmalarıdır".