Qız uşaqlarını erkən nikaha məcbur edən amillər - VİDEO
Bu gün Azərbaycan qadınının iki ən aktual problemi var. Ailədaxili zorakılıq və qız uşaqlarının erkən nikaha cəlb edilməsi.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, ailədaxili zorakılıq, məhdudiyyətlərin qoyulması, sərbəstliyin olmaması erkən nikaha şərait yaradır. Nəticədə bəzi qız uşaqları həm təhsildən uzaqlaşdırılır, həm də ailə məsuliyyətini dərk etmədən belə bir ağır yükü daşımaq məcburiyyətində qalırlar.
Bəs görəsən, sərbəstlik yoxdursa, azyaşlılar bu cür addım atmağa necə cəsarət edə bilirlər?
"Təmiz Dünya" Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova bildirib ki, əksər hallarda ailədə zorakılığa məruz qalan şəxslər bu cür qaçmaqla həyatlarının daha uğurlu olacağını düşünürlər:
"Bir az da müəyyən təsirlər var. Romantik hisslər, ailədəkilərin hərəkətini cəzalandırmaq kimi. Belə qızlar daha çox istifadə olunurlar. İl ərzində bizə 600-700 müraciət olur. Bunlar daha çox zorakılığa məruz qalmış şəxslərdir".
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə erkən nikahların statistikası hələlik açıqlanmasa da, ümumilikdə ölkə ərazisində 54 200 nəfər nikaha daxil olub, 21 688 boşanma halı qeydə alınıb.