Azərbaycanda əlaçı şagirdlərə 50 manat təqaüd VERİLƏCƏK? - AÇIQLAMA
Azərbaycanda əlaçı şagirdlərə 50 manat təqaüd VERİLƏCƏK? - AÇIQLAMABu gün təhsilimizdə müxtəlif təqaüdlər sistemi mövcuddur. Bəs görəsən Azərbaycanda orta məktəblərində tədris ili üzrə əlaçı şagirdlərinə 50 manat məbləğində təqaüd verilə bilər?
O bildirib ki, təqaüdün heç bir maliyyə əsası yoxdur:
"Məktəblərdəki şagirdlərə təqaüdün verilməsi təklifinin maliyyə əsası yoxdur . Təhsil haqqında qanunun 35 maddəsi və Ümumitəhsil haqqında qanunun 25 maddəsində konkret olaraq göstərilib ki, ümumitəhsil məktəblərində oxuyan hər bir şagirdə pulsun dərsliklərlə təmin olunur. Bu 2000 -ci ildən başlayıb. Artıq 24 ildir həyata keçirilir. Şagirdlərə təhsilə marağın artırılması üçün təqaüdün verilməsinin heç bir əsası yoxdur . Onun heç bir faydası da olmayacaq. Məktəblərdə təlim-tərbiyyə sistemi düzgün qurularsa, şagirdlər indikindən daha yaxşı olar.
Sovet dövründə tərifnamə adlı qiymətləndirmə vardı. Əlaçı olan şagirdlərə ilin sonunda bu tərifnamələr verilirdi. Mən özüm hələ də o tərifnamələri saxlayıram. Bu tərifnamələrdən yenidən istifadə etmək olar, amma bu o demək deyil ki, əlaçı şagirdlərə təqaüd verilməlidir".
Qeyd edək ki, ölkə ərazisində təqaüdlər bu formada dəyişir:
Doktorantura pilləsi üzrə:
elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantlar üçün – 400 manata,
fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantlar üçün – 240 manata çatdırılır.
Ali təhsil müəssisələrində və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında: