Dünya əhalisi ilə bağlı HƏYƏCAN TƏBİLİ: Proqnozlara görə, 2050-ci ilə qədər...
Dünya əhalisi ilə bağlı HƏYƏCAN TƏBİLİ: Proqnozlara görə, 2050-ci ilə qədər...Dünyada doğum nisbətləri azalmağa davam edir.
Bu barədə beynəlxalq alimlər qrupunun "MedicalXpress"də dərc olunan araşdırmalarında bildirilir.
Məlumatda deyilir ki, dünya ölkələrinin yarısında doğum nisbətləri artıq çox aşağıdır.
Proqnozlara görə, 2050-ci ilə qədər ölkələrin 75%-nin əhalisi azalacaq. Əsrin sonunda bu, ölkələrin 97%-i üçün keçərli olacaq. 2100-cü ildə ancaq Samoa, Somali, Tonqa, Niger, Çad və Tacikistanda kifayət qədər doğum səviyyəsinin olacağı gözlənilir.
Bu tendensiyanın nəticələri 21-ci əsrdə heyrətamiz sosial dəyişikliklərə, dünya iqtisadiyyatını və beynəlxalq güc balansını tamamilə yenidən formalaşdıran səbəb ola bilər. Bəzi alimlərin fikrincə, immiqrasiya iqtisadi artımı qorumaq üçün zəruri olacaq.
Bununla belə, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının ekspertləri proqnozlarda ehtiyatlı olmağa çağırıblar. Onların sözlərinə görə, yeni əsərin müəlliflərinin hesablamalar üçün istifadə etdikləri modellər qeyri-kamildir, bu səbəbdən proqnozlar dəyişə bilər. Təşkilatdan o da vurğulanıb ki, qlobal əhalinin azalmasının ətraf mühitə və ərzaq təhlükəsizliyinə də faydaları var. (oxu.az)