Bu ölkədə uşaq sahibi olan cütlüklərə 75 min dollar ödəniləcək
Sonxeber.az xarici mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Seulda yerləşən tikinti şirkəti "Booyoung Group" işçilərinə hər dəfə uşaq dünyaya gələndə 100 milyon Koreya vonu (75 min dollar) ödəməyi planlaşdırır.
Şirkət sözçüsü də CNN-ə bildirib ki, bütün işçilər bu müavinəti almaq hüququna malikdirlər. Eyni zamanda qeyd edilib ki, uşaqların sayında heç bir məhdudiyyət yoxdur.
"Booyoung" qrupunun sədri Lee Joong-Keun deyib ki, şirkət uşaqları böyütməkdə maddi problemi yüngülləşdirmək üçün işçilərinə "birbaşa maliyyə dəstəyi" təklif edir.
Sədr şirkətin tədbirində əlavə edib ki, üç körpəsi olan işçilərə hökumət tikinti üçün torpaq sahəsi verərsə, onlara 300 milyon Koreya vonu (250.000 dollar) nağd pul və ya yaşayış yeri arasında seçim etmək imkanı veriləcək.
Xatırladaq ki, Cənubi Koreya 2022-ci ildə 0,78 ilə dünyada ən aşağı doğum səviyyəsinə malik ölkə olub. Statistikalar, Koreyanın rəsmi hesablamalarına görə, bu nisbətin 2025-ci ildə 0,65-ə qədər azalacağını ortaya qoyub.