"Pfizer" vaksini bölgələrdə də vurulacaq? - AÇIQLAMA
"Pfizer" vaksini bölgələrdə də vurulacaq? - AÇIQLAMAXəbər verdiyimiz kimi, ötən gün, cari epidemioloji vəziyyəti nəzərə alaraq, Səhiyyə Nazirliyinin Elmi Tibbi Şurası və TƏBİB-in Elmi Komitəsi tərəfindən 16 yaşdan yuxarı yeniyetmələrin "Pfizer" vaksinləri ilə peyvənd olunması qərarı qəbul edilib. Buna baxmayaraq, bölgələrdə hələ də "Sinovac", "Coronavac" vaksinləri əhaliyə tətbiq edilir. Bəs bölgələrdə yaşayan yeniyetmələr "Pfizer" vaksinini vurdurmaq üçün mütləq Bakıya gəlməlidirlərmi?
Məsələ ilə bağlı Sonxeber.az saytına açıqlama verən infeksionist Nicat Əzimli bildirib ki, "Pfizer" vaksini daha effektivdir:
"Mən Operativ Qərargahın üzvü olmadığım üçün bu məsələyə tam dəqiq cavab verə bilmərəm, lakin öz fikirlərimə əsaslanaraq, onu deyə bilərəm ki, "Pfizer" hazırda dünyada ən effektiv vaksindir. "Sinovac"ın zəif olduğunu biz görürük: xəstəliyin ağırlaşmasından hər kəsi qoruya bilmir. Böyük bir əhali qrupuna öz müsbət təsirini göstərsə də, xüsusilə "Delta" variantına yoluxanlarda ağırlaşmalar çox müşahidə olunur, "Pfizer" isə bu cəhətdən üstündür. "Pfizer" daha effektiv olmaqla yanaşı, dünya ölkələri tərəfindən də tanınılır. Bir məsələ var ki, "Pfizer" vaksini bölgələrdə yoxdur və problemin həll olunması yaxşı olardı. Ümidvaram ki, gələcəkdə bu proses bölgələrdə həyata keçiriləcək".
Maraqlı   Baxılıb: 991   Tarix: 08 sentyabr 2021
Yaz aylarında avtomobilin qış təkərlərini yay təkərləri ilə dəyişməklə iş bitmir. Mütəxəssislər şin dəyişdirməklə yanaşı təkərlərin kamberini və barmaqlarını yoxlamağı məsləhət görürlər. xəbər verir ki, avtomobil istehsalçıları adətən istismar təlimatlarında 10.00-15.00 km-dən sonra təkər balansını tövsiy
Peyğəmbərlik yuxuları həqiqətən gələcək hadisələrdən xəbər verirmi? - Rusiyalı həkimdən AÇIQLAMA
Martın 18-də bütün dünyada qeyri-rəsmi olaraq "Reallaşan Yuxular Günü" ("Peyğəmbərlik Yuxuları Günü") kimi qeyd olunur. -ın xəbərinə görə, rusiyalı yuxu həkimi Mixail Poluektov "İzvestiya" nəşrinə müsahibəsində peyğəmbərlik yuxularının həqiqi olub-olmadığından danışıb. İnsanla
Pişiklər niyə qəfil quru yeməkdən imtina edirlər?
Şübhəsiz ki, bir pişiyin yeməkdən imtina etməsi sağlamlıq problemlərinin ilk əlamətlərindən biri ola bilər. Məsələn, diş ağrısı olan bir pişik üçün quru yemək çeynəmək əsl əziyyətə çevrilir. -ın məlumatına görə, baytar diş həkimləri bu barədə fikirlərini bölüşüblər:. 1. Diş əti iltihabı yaşayan pişi
Əhvali-ruhiyyəmizi necə yaxşılaşdıra bilərik?
Təbii mühit və vəhşi təbiət, insanların psixoloji sağlamlığı üzərində dərin təsirə malikdir. Bu barədə aparılan son araşdırmalar, vəhşi heyvanlarla təmasın və təbii ərazilərdə zaman keçirmənin insanın ruh halına müsbət təsir göstərdiyini göstərir. Xüsusilə, travma sonrası stres pozğunluğu (PTSD) il
Emin lüks evini NÜMAYİŞ ETDİRDİ - VİDEO
Xalq artisti Emin Ağalarov Moskvadakı lüks evini nümayiş etdirib. Bununla bağlı 45 yaşlı sənətçi instaqram səhifəsində video yayımlayıb. Görüntülərdə Ağalarovun dəbdəbəli mənzili ilə bağlı məlumat verməsi əks olunub. "Baxın, bu da tək canavarın evi… İndi mən həyat yoldaşım Alyona ilə başqa bir evd
Yuxuda səməni görmək nə deməkdir?
Fuci dağına qalxmaq artıq pulsuz deyil: Yeni qaydalar tətbiq edildi
Yaponiyanın əsas simvollarından biri olan əfsanəvi Fuci dağına qalxmaq artıq pullu olacaq. -ın verdiyi məlumata görə, bu barədə "Kiodo" xəbər yayıb. Bildirilir ki, bu yaydan etibarən, məşhur vulkanın yerləşdiyi Şidzuoka və Yamanaşi prefekturaları bütün dörd cığır üzrə qalxmağa ödəniş tətbi
Münasibətləri məhv edən 5 İfadə - Onları heç vaxt deməyin!
Münasibətlər kövrək sistemdir və bəzən yalnız bir söz münaqişələrə və hisslərin soyumasına səbəb ola bilər. Psixoloqlar xəbərdarlıq edir ki, partnyorlara dağıdıcı təsir göstərən ifadələr var. Bu sözləri deməzdən əvvəl iki dəfə düşünmək məaləhətdir. sözügedən ifadələri təqdim edir:. 1. "Sən həmişə."
Alimlər tarixdə ilk daş alətlərin mənşəyini açıqladılar: İnsanlar tərəfindən YARADILMAYIB
ABŞ-nin Klivlend Təbiət Tarixi Muzeyi və Kent Dövlət Universitetinin alimləri daş alətlərin yaranması ilə bağlı yeni bir hipotez irəli sürüblər. Onların fikrincə, ilk insanlar əvvəlcə təbiətdə mövcud olan iti daşlardan istifadə edib, daha sonra isə özləri alət hazırlamağa başlayıblar. -ın verdiyi məlumat