Makronun təhsil aldığı institutda daha bir qalmaqal
Fransanın "Sciences Po" Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Matias Vişera Parisdə məişət zorakılığı ilə bağlı saxlanılıb.
Onunla birlikdə həyat yoldaşı da tutulub. Hər ikisi bir-birini zorakılıqda ittiham edirlər. Lakin baş verənlərin təfərrüatları açıqlanmır.
Cütlük bazar günü axşam saatlarından Parisin 7-ci rayonunda həbsdədirlər.
Qeyd edək ki, Vişera 2021-ci ildən etibarən "Sciences Po"ya rəhbərlik edir. Onun sələfi Frederik Mion politoloq Olivye Dühamelin cinayətlərini ört-basdır etmək ittihamları ətrafında yaranmış qalmaqala görə istefa verib. 2021-ci ildə polisdə dindirilmə zamanı Dühamel 1980-ci illərdə ögey oğluna qarşı zorlama və təcavüz iddialarını etiraf edib, lakin iddia müddətinə görə iş bağlanıb.
Qeyd edək ki, Siyasi Araşdırmalar İnstitutu 1872-ci ildə yaradılıb və Fransa siyasi elitasının qeyri-rəsmi dayağıdır. Onun məzunları arasında hazırkı prezident Emmanuel Makron da daxil olmaqla, dörd Fransa prezidenti və respublikanın 13 baş naziri var. Hazırda burada 14 min tələbə təhsil alır./Oxu.az