Çoxuşaqlı ailələr dövlət tərəfindən mənzillə təmin edilə bilər? - AÇIQLAMA
Çoxuşaqlı ailələr dövlət tərəfindən mənzillə təmin edilə bilər? - AÇIQLAMA"Azərbaycanda uşaqların sosial müdafiəsi və təminatı dövlətimizin yürütdüyü siyasətin ən ümdə prioritetlərindən biridir. Son illərdə aparılan iqtisadi-sosial islahatlarlar nəticəsində uşaqların sosial müdafiəsi istiqamətində müxtəlif addımlar atılıb, xüsusilə də çoxuşaqlı ailələrə dövlət tərəfindən müxtəlif sosial müdafiə tədbirləri həyata keçirilməkdədir. Neçə ildir ki, verilən ünvanlı sosial yardımın böyük bir hissəsi məhz uşaqların sosial təminatının bir hissəsidir. Belə ki, həmin yardımın ən azı 60 faizi, uşaqları əhatə edir. Bundan başqa uşaqların sosial müdafiəsi istiqamətində bir neçə müavinət verilir. Eləcə də, beşdən çox uşağı olan ailələrə ayrıca dövlət müavinəti təyin edilib. 2023-cü il yanvarın 1-dən həmin ailələrin müavinətləri 15 faiz artırlıb. Eləcə də uşaqlara verilən digər müavinətlərin məbləği də don bir ildə 15-20 faiz artırılıb ki, bu da sosial qayğının təzahürüdür".