Minimum əməkhaqqı vergidən AZAD OLUNUR? - CAVAB
Minimum əməkhaqqının vergidən azad oluna bilər.
Sonxeber.az xəbər verir ki, bu barədə Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov danışıb:
Deputat bildirib ki, minimum əmək haqqının 345 manata çatdırılmasına baxmayaraq, vergidən azad olunan məbləğ 200 manat olaraq qalıb.
Minumum əmək haqqı alan vətəndaşın maaşı vergiyə cəlb olunur. Bu baxımından minimum əmək haqqının vergidən azad edilməsi, onların sosial təminatının gücləndirilməsi baxımından vacibdir.
"Bizim təklifimiz ondan ibarətdir ki, vergidən azad olunan məbləğin də 345 manata çatdırılması həyata keçirilsin. Bu zaman 345 manat əməkhaqqı alan vətəndaşlarımız vergi ödəməyəcək. Minimum əməkhaqqının alan vətəndaşlarımızın böyük bir hissəsi dövlət sektorunda çalışır. Buna görə də, onlar vergiya cəlb olunur. Təxminən onlar 21 manat gəlir vergisi ödəyir. Bu da minimum əməkhaqqının azalmasına səbəb olur".