Qızılca ilə qripi necə fərqləndirək? - AÇIQLAMA
Son vaxtlar dünyanın müxtəlif yerlərində əhali, xüsusilə uşaqlar arasında yayılmağa başlayan qızılca xəstəliyi yüksək kontagioz xəstəlikdir. Ötən il ölkəmizdə qızılcaya 1493 nəfər yoluxub. İnsanlar xəstələnən zaman qripin qızılca olması ehtimalından daha çox şübhələnirlər.
Bəs qızılca ilə qripi necə fərqləndirək?
Mövzu ilə bağlı BiG.AZ-a infeksionist Vasif Əliyev danışıb.
O bildirib ki, qızılca-səpkilərlə müşahidə edilən viral bir yuluxucu xəstəlikdir.
"Qizilca hava damcı yolu ilə yayılır. Qızılca virusu insandan insana yoluxulur. Heyvanlar da bu xəstəliyin daşıyıcısı ola bilmədiyindən onlar tərəfindən bu xəstəliyin insanlara keçməsi istisna olunur. Xəstəlik virusu bədənə girdikdən təqribi 10 gün sonra əlamətlərini göstərməyə başlayır. 6 aydan əvvəlki körpələrdə anadan alınan anticisimlər körpəni bu xəstəlikdən qarşı qoruyur. Qızılca xəstəliyi qızılca peyvəndinin yayılmasıyla birlikdə daha da azalmışdır. Qızılca məktəb əvvəli uşaqlarda daha tez-tez görünür və epidemiya halında görülə bilər. Bir dəfə qızılca keçirildikdən sonra bədən xəstəliyə qarşı immunitet qazanır və bir daha görülmür".