Bakının çörəyini yemiş erməni general şərti sərhəddəki terrorçuların "lider"i imiş! - VİDEO
Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə azərbaycanlılara qarşı qırğınlar törətmək üçün yaradılan, könüllü dəstəsi kimi qələmə verilən "Yerkrapan" xüsusi hazırlanmış terror təşkilatıdır. Bu təşkilatın adı tərcümədə "torpağın mühafizəçiləri" deməkdir. Lakin onlar kimin torpağını kimdən mühafizə edirlər?
Azərbaycanla sərhəddə kimliyi bəlli olmayan, ordan-burdanyığma könüllülərin dayanması son təxribatın göstərdiyi kimi geri döünüşü olmayan problemlərə yol açır.
Sonxeber.az xəbər verir ki, İlqar Vəlizadə məsələ ilə bağlı "AzTv Xəbər"ə açıqlama verib:
"Ermənistan hakimiyyəti bu və ya digər şəkildə onlara arxalanır. Onlara himayəçilik dir və maliyyə vəsaiti ayırır. Son təxribat onu göstərir ki, terrorçuların əli ilə süni-gərginlik yaratmaqla Azərbaycanın boynuna atmağa çalışırlar".
Təşkilatın rəhbərlərinin kim olduğu isə daha rəngarəngdir. Quruculardan biri Vazgen Sarkisyandı. O 20-ci əsrdə Zəngəzur mahalında azərbaycanlılara qırğınlar törədən Andranik Ozanyanın nəşinin Ermənistana qaytarılmasında müstəsna rol oynayıb.
Digər komandirlərdən biri Arkadi Ter-Tadevosyandır. Təhsilini Bakı Ali Ümumqoşun Komandirlər məktəbində alıb. Bu isə bizi heç də təəccübləndirmir. Çünki, nümayəndəsi olduğu millətdə Azərbaycan çörəyi, azərbaycanlılara od vuran və qəhqəhə atanlar çoxdur.