Ailənin 5 üzvünün qətlində Səhiyyə Nazirliyinin PAYI VAR! - AÇIQLAMA
Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün Bakıda 1999-cu il təvəllüdlü Əhməd Əhmədov öz ailəsinin 5 üzvünü xüsusi amansızlıqla qətlə yetirib. Daha sonra "dəlilik kağızı"nı təmizləyib, sağlamlıq arayışı ilə ona sürücülük vəsiqəsi də alıblar. Və beləcə öz dəhşətli sonlarını hazırlayıblar. Bəs dəlilik kağızı olduğu halda belə şəxslər necə sürücülük vəsiqəsi ala bilir?
Məsələ ilə bağlı nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert Elməddin Muradlı Sonxeber.az-a açıqlama verib. O, bildirib ki, Azərbaycan reallığında hər şey ola bilir. Ağıllı dəli ola bilir və dəli ağıllı kağızı ala bilirlər:
"Əfsuslar olsun ki, səhiyyə ocaqlarında bu cür arayışlar 50-100 manata rahat şəkildə satılır. Günü bu gün taksi fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı, qaydalar icra olunur. Bu gündə biz məlumat alırıq ki, tibb məntəqlərində, poliklinikalarda 80-100 manata bu arayışı heç bir müayinədən keçmədən baş həkimlər satır. Səhiyyə Nazirliyi rüşvət ocağına çevrilibsə, yol polisi buna nə etsin. Adam sağlamlıq haqqında arayış alır və aparır yol polisinə təqdim edir. İmtahanda iştirak edir və sürücülük vəsiqəsini əldə edir. Məsələ budur və problemin üzərinə getmək lazımdır. Biz bu məsələni qabartdıq ki, poliklinakalarda, korrupsiya yuvalarında əməliyyatlar keçirilsin".
Ekspert deyib ki, sürücülərin tibbi-müayinə məntəqəsi adında struktur yaradılmalıdır. Bu struktur isə ciddi nəzarət altında fəaliyyət göstərməlidir. Əvvəllər belə bir struktur var idi və ləğv ediblər:
"Çünki rüşvət yuvasına çevrilmişdi. İndi onu ləğv edib poliklinakalara verdilər. Poliklinikalar onlardan daha artıq rüşvət yuvasına çevrildi. Nə edirsənsə et bu həkimlər puldan əl çəkə bilmirlər. Ona görə də narkoman gəlir və sağlamlıq haqqında arayış alır".
Elməddin Muradlının sözlərinə görə, bu gün pulunu ortaya qoyan öz övladını rahatlıqla dəlilik adından xilas edə bilir:
"Bir müddət olur dəlixanalıq, sonra çıxardır evində saxlayır. Nəticə etibarilə oda belə qatil olur. Buda cəmiyyətin özünün bəlasıdır. 5 nəfərin taleyini, ahını onlar çəkəcəklər. Onların hər birinin bu cinayətdə payı var. O adama sağlamlıq arayışını verəndə, tibb məntəqəsindən çıxardanlarında bu işdə əli var. Bütün cəmiyyət işin üzərinə getməlidir və ictimai qınaq yaranmalıdır ki, bu məsələlərə son qoyulsun. Bu qədər özbaşınalıq olmaz. Burada artıq inayət baş verir və adam ölür. Özü də bir gündə ailənin 5 üzvü ölür. Bu nə deməkdir axı? Bu qədər rahatlıq olmaz!".