Toyunda Koçaryan və Qukasyan iştirak etmişdi - VİDEO
Toyunda Koçaryan və Qukasyan iştirak etmişdi - VİDEOXankəndi Həsənovlar ailəsinin ata-baba yurdudur. Tarixi sənədlərdə bunu sübut edir. Zakir Həsənovun babası Qulu Həsənov 1862-ci ildə burada dünyaya gəlib. O düz 104 il Xankəndidə ömür sürsə də ermənilər məzarından bir iz belə qoymayıblar. Amma faktları silmək mümkün deyil. Bu sənədlər bir növ nəsil ağacı rolunu oynayır.
Sonxeber.az xəbər verir ki, Zakir Həsənov "İTV Xəbər Yekun" komandasına öz xatirələrini bölüşüb:
Zakir Həsənovun təkcə öz evi yox, qohumlarına və tanışlarına məxsus mülklər salamat qalıb:
"1936-cı ildə babamgilin evini sökəndə, onlar gəlib buraya köçüblər. Mən 30 il burada yaşamışam. Heç yuxuma gəlməzdi ki, 35 il sonra bura gələ bilərəm".
Həsənovun evləri ermənilərin yaşadığı evə bitişik olduğundan salamat qalır. Təzyiqlər 90-cı illərin əvvəlində də daha da artır. Daha sonra Zakir Həsənov məkirli planın qurbanı olur.
" Arxama dönürəm üstümə gəlirlər. Kafedə məni döydülər. Daha sonra gördük ki, avtobusda əsgərlər gəlir. Ondan sonra sentyabrın 19-da evdən çıxdıq. Həmin gün isə illər sonra ermənilər çıxıb getdi.
Qarabağdakı separatçıların keçmiş "prezident"i, Bakıda təcridxanada saxlanılan Arkadi Qukasyan Zakir Həsənovun toyunda iştirak edib. Üzdə xoşbəxt münasibət göstərən isə təkcə o olmayıb.
"Koçaryan və Arkadi ilə birlikdə böyümüşük. Rober ilə isə basketbol oynayırdıq. Bunun üzərində belə daşlaşmışıq. Özləri özlərinə etdilər".
Ətraflı "İtv Xəbər Yekun"un süjetində: