Bankların "qara siyahı"sına düşən şəxslərə hansı halda kredit VERİLƏ BİLƏR? - AÇIQLAMA
Bankların "qara siyahı"sına düşən şəxslərə hansı halda kredit VERİLƏ BİLƏR? - AÇIQLAMAVətəndaş kredit götürmək üçün çox vaxt banklara üz tutur. Rəsmi iş yeri və stabil əməkhaqqısının olmasına baxmayaraq banklardan imtina cavabı gəlir. Bunun səbəbi isə həmin vətəndaşın kredit tarixçəsinin pis olması ilə bağlıdır. Bu zaman həmin şəxslər bankların "qara siyahı"sına düşür. Kreditin ödənilməməsi yaxud gecikdirilməsi vətəndaşın kredit tarixçəsinə mənfi təsir göstərə bilir. Gecikmələrin sayı artdıqca vətəndaşa gələcəkdə ya kredit, ya da lazımi miqdarda pul verilmir.
"Tarixçəsi normal olduğu halda, cüzi gecikmələr olubsa kreditin verilməsində problem yaranmır. Amma bank vətəndaşın kredit tarixçəsi ilə bağlı mənfi halları gördükdə ona istədiyi məbləği verməyə ehtiyat edir. Sadəcə bu bankın özünün siyasətindən asılıdır. Qanunvericiliklə həmin şəxslərə kredit verilir. Sadəcə bu kimi hallar bankın öz səlahiyyətləri daxilindədir. Müştərinin kredit tarixçəsi yaxşı olmadıqda ya ona məlumat verilir, ya da imtina edilir. Digər tərəfdən risklərin fərqindədirsə, bank tərəfindən lazımi miqdarda məbləğ verilməsi də mümkündür".