"Mercedes" insanların heç vaxt ölməyəcəyi maşınlar istehsal edəcək
Almaniyanın avtomobil istehsalçısı özünün Vision Zero layihəsini təqdim edib, bunun mənası nəqliyyatın hərəkətinin tamamilə qəzasız olması və yollarda ölüm hallarının sıfıra endirilməsidir.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, bu məqsədə 2050-ci ilə qədər nail olunacağı iddia edilir, lakin 2020-ci ilə nisbətən 2030-cu ilə qədər yollarda ağır xəsarət və ölüm hallarının iki dəfə azaldılması hədəfi daha yaxındır.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının hesabatına görə, hər il dünyada 1,3 milyon insan yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində ölür.
"Mercedes" indi yol hərəkəti və qəza məlumatlarını toplamaq və bu bilikləri özü idarə edən nəqliyyat vasitələri və küçə hərəkətinin idarə edilməsi sistemlərinin layihələndirilməsi üçün istifadə etmək üçün dünyanın müxtəlif şəhərləri və tədqiqat mərkəzləri ilə əməkdaşlıq edir.
Xüsusilə, mütəxəssislər Londonda nəqliyyatın işini araşdırır və yüksək riskli sahələri müəyyənləşdirirlər. Eksperimentdə iştirak etməyə razılıq verən həqiqi sürücülər məlumat toplamaqda kömək edirlər. Hollandiyada yol hərəkəti oxşar şəkildə öyrənilir.
Mütəxəssislər uzun illərdir ki, xüsusilə çox sayda qəzanın baş verdiyi və daha çox insanın həlak olduğu ölkələrdə - xüsusən də Çin və Hindistanda statistik məlumatlar toplayırlar.
1969-cu ildən bəri "Mercedes" qəza araşdırma bölməsinin köməyi ilə 5000-dən çox real qəzanı yenidən rekonstruksiya edib. Bir qrup tədqiqatçı qəzaların necə baş verdiyini və onların qarşısını necə almağı öyrənməyə çalışır. Alınan qərarlar real maşınlarda təcəssüm olunur.
Əvvəlki illərdə "Mercedes" dəfələrlə dünyada ilk dəfə olaraq müəyyən təkmil təhlükəsizlik sistemlərini təqdim edib. Beləliklə, alman avtomobillərində stabilizasiya sistemi əsas avadanlıq kimi debüt edib (1999-cu ildə) və sürücünün təhlükəsizlik yastığı 1991-ci ildə "Mercedes"də yaradılıb.
İndi "Mercedes" gələcəkdə özünü idarə edən ən qabaqcıl təhlükəsizlik brendi olmağı planlaşdırır.
Artıq bu yaz təqdim olunan EQS SUV kimi qabaqcıl pilotsuz imkanlara malik elektrik avtomobilləri "Mercedes" modelləri sırasında flaqmanlara çevrilir.