Qeyd edilir ki, Ermənistan Ordusu üçün bədnam çiyələk tədarükü qalmaqalından sonra hökumət yeni bir tender yaradıb: - camaşırxana tenderləri: "İki ildən artıqdır ki, ordu rəhbərliyi bu tenderləri bir əldə cəmləşdirərək hərbi qulluqçuların geyim və alt paltarlarının yuyulması prosesini təşkil etmək qərarına gəlib. Eyni zamanda, kətanları dörd dəfə baha almaq üçün hədd qoyublar. Hər əsgərə əvvəlki 800 dram əvəzinə camaşırxana tenderləri indi büdcədən 3 200 dramdan alınır.
İddialar var ki, vahid pulların yuyulması tenderləri hökumət islahatlarından daha çox bəzilərinin əlində çirkli pulların yuyulması mənbəyinə çevrilib".
Qeyd edilir ki, əsgərlər kütləvi şəkildə camaşırxanaya hərbi formalarını və alt paltarlarını verməkdən yayınırlar və bu həmişə belə olub: "Tərxis olunan hərbi qulluqçular, bir qayda olaraq, tozlu və çirkli formaları yumağa verməkdən imtina edirlər.
Bu gün də orduda əvvəlki kimi yazılmamış qanun mövcuddur: forma 8 aydan sonra yeni forma ilə əvəz olunana qədər köhnəlməyi "gözləmir".
Yazıda qeyd edilir ki, ailələr orduya bacardıqları qədər kömək edirlər. "Onlar öz əsgərlərinə forma, köynək göndərir. Hələ də heç bir hərbçi hər il ayrılan 6 köynək və şortdan asılı deyil", - ordudakı mənbə "Yerevan Today"ə müsahibəsində deyib.
"Diqqətəlayiq haldır ki, Müdafiə Nazirliyinin bu gün "Yerevan Today"ə göndərdiyi yazılı cavabda hərbçilərin əksəriyyətinin geyim formasını yuyulmaq üçün təhvil verməkdən imtina etdiyi rəsmən təsdiqlənir. Belə çıxır ki, Müdafiə Nazirliyi tenderlərin səmərəsiz olması ilə barışır, bu mexanizm ordu daxilində sanki əsgər xatirinə tətbiq edilib, amma nəticədə vergi ödəyicisi, dövlət əziyyət çəkir, çünki pullar səmərəsiz proqrama xərclənir. Əksinə, tenderlərə sərmayə qoyan, dolayısı ilə iştirak edən şəxslər mütləq qalib gəlir", - yazıda vurğulanır.
"Yeri gəlmişkən, alt paltarı tenderlərində iddia edilən tanınmış məmurların adları çəkilir. Amma onların real benefisiarlar və ya Nəzarət Palatasının məmurları ilə əlaqəsi faktı hələ yoxlanılmalıdır. Bu arada Müdafiə Nazirliyi tenderlərdə qalib gələn şirkətlərlə bağlı məlumatları gizli saxlayır.
Ətraflı sorğumuza cavab olaraq Müdafiə Nazirliyi hərbi alt paltarları ilə bağlı tenderlərdə iştirak edənlərin adlarını, o cümlədən satınalmaların həcmini açıqlamaqdan imtina etdi. Hökumət bütün bu məlumatları "dövlət sirri" altında gizlədir və xərcləri ictimaiyyətdən məxfi saxlayır.
Pulların yuyulmadığı qeyri-müəyyən ifadələrlə bildirilsə də, bəs camaşırxana xidmətlərindən imtina edənlərin sayı niyə açıqlanmır?
Bəs niyə, hansı dövrlərdə və ara fasilələrlə, hansı mexanizmlə həm hərbi qulluqçuların imtinaları, həm də valideynlərin yazılı əsaslarla bağlamaların orduya çatdırması arqumentləşdirilmir? Təbii ki, bu sualların cavabı yoxdur. Aldadıcı ifadələrlə, alt paltarının, yataq dəstinin və hərbi geyimin ayda yuyulmasının miqdarını və onların yuyulması üçün müəyyən edilmiş yekun qiyməti qeyd etmədən, hər kq. paltar üçün 120-190 dram müəyyən etdiklərini də bildirdilər", - mətbu orqan xüsusi olaraq vurğulayıb.