"Məgər Azərbaycanın mentalitetində yazılıb ki, qadını döymək lazımdır?" - Hicran Hüseynova
"Məgər Azərbaycanın mentalitetində yazılıb ki, qadını döymək lazımdır?" - Hicran Hüseynovaİstiqamət: Gender, ailə və demoqrafiya məsələlərinin işıqlandırılması
Dekabrın 6-da Bakıda "Məişət zorakılığının qarşısının alınması: imkanlar və perspektivlər" mövzusunda beynəlxalq konfransı keçirilib.
Sonxeber.az xəbər verir ki, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova konfransda çıxışı zamanı Azərbaycandakı selektiv abortlara münasibət bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan mentalitetındə qadını döymək yoxur. Azəbaycanda selektiv abortların qarşısını almaq üçün maarifləndirmə işləri aparmaq lazımdır:
"Vaxtilə bir qadın qurultayında vitse-prezidentimiz, Heydər Əiyev fondunun rəhbəri Mehriban Əliyeva çıxışında dedi ki , bir qadının, uşağın da göz yaşını görürüksə, deməli, bizdə hardasa hələ də problem var. Bu ondan asılı deyil ki, Azərbaycanda daha çox problem var. Əksinə, adət-ənələrimizi gücləndirməliyik. Çünki çox gözəl adət-ənənələrimiz var. Azərbaycan ailəsi nümunəvi ailədir. Amma təqsirlər çoxdur. Məgər Azərbaycanın mentalitetində yazılıb ki, qadını döymək lazımdır ya uşağa təzyiq göstərmək lazımdır? Əksinə, bizim ailələrdə ağsaqqal, ağbirçək var.Hər bir ailə üzvünə böyük hörmət var. Onu gücləndirmək lazımdı. Biz Milli Məclisdə bu istiqamətdə qanunlar qəbul edirik. Bəlkə də qanunda hələ də boşluqlar var ki, insanlar onu icra etmirlər. Belə konfransların keçirilməsi çox vacibdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin vaxtından Azərbaycanda qadın və uşaq məsələsinə çox böyük diqqət var. Amma bu gün Azərbaycanda qadınların məcburi formada selektiv abortlara cəlb edilir. Bu, nə mentalitetə, nə İslama, nə cəmiyyətə yaraşan haldır. Necə ola bilər ki, selektiv abortlarda biz ön sıralarda olduq. Biz maariflənmə işləri aparmalıyıq".