İnsanın sizə yalan danışdığını ÖYRƏNMƏ YOLLARI
Bir insanın necə danışdığına diqqət yetirin və onun hekayələrinin nə qədər doğru olduğunu anlayacaqsınız.
Mənfi vərdişlərin insan arsenalı müxtəlifdir və bəlkə də ən dağıdıcılarından biri yalan danışmaq vərdişidir. Yalan növləri və onların təzahürləri fərqli ola bilər.
Sonxeber.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, onun hekayəsinin və ya ifadələrinin nə dərəcədə doğru olduğunu anlamaq üçün sadəcə diqqətlə qulaq asmaq və həmsöhbətinizə diqqətlə baxmaq kifayətdir.
Davranışdakı uyğunsuzluq bir insanın yalana müraciət etdiyini göstərən əsas əlamətdir. Yalançılar hadisələrin xronologiyasını incə şəkildə dəyişdirmək qabiliyyətinə malikdirlər, bu da onların hekayəsini gözlənilməz edir. Onlar hadisələri o qədər hiyləgərcəsinə rəngləndirə bilirlər ki, həmsöhbət hətta yaddaşına şübhə etməyə başlaya bilər.
Yalan əlaməti kimi müəyyən edilən digər xüsusiyyətlərə eyni vəziyyəti təsvir etməyin müxtəlif yolları, hekayədəki təfərrüatların, o cümlədən həddindən artıq spesifik olanların çoxluğu daxildir.
Yalançılar suallara birbaşa cavab verməkdən qaçır və dedikləri ilə duyğularının ifadəsi arasında ziddiyyət nümayiş etdirirlər. Məsələn, üzündəki təbəssüm sevinci ifadə etməyən gözlərə uyğun gəlməyə bilər.
Bundan əlavə, aldadıcı şəxslər özlərinin doğruluğuna inandırmaq üçün tez-tez "mənə etibar edə bilərsən" və ya "mənə inan" kimi müəyyən ifadələrdən istifadə edirlər.
Səs həm də aldatma vasitəsinə çevrilə bilər, ton və ya həcmdə gözlənilməz dəyişikliklərlə özünü göstərir. Xüsusən də aldatmağa cəhd edərkən səs birdən yüksələ bilər, sanki insan yalanın əvəzini çıxmaq üçün fikrini daha inandırıcı şəkildə deməyə çalışır.