Qızılcaya görə əyləncə mərkəzlərinə uşaqların girişi QADAĞAN EDİLİR? - CAVAB
Son zamanlarda qızılca infeksiyasına yoluxanların sayı artmaqda davam edir. Qızılcaya yoluxanların əksəriyyəti isə uşaqlardır .Hətta təəssüflər olsun ki, qızılcandan ölüm halları da müşahidə olunur. Belə bir zamanda uşaqları qapalı məkanlara və əyləncə mərkəzlərinə aparmaq olar?
Məsələ ilə bağlı pediatr-reanimatoloq Qoşqar İsmayılov Sonxeber.az-a açıqlama verib.
Pediatr bildirib ki, qızılcanın artması illə bağlı olaraq valideynlər diqqətli olmalıdır:
"Qızılcanın artması illə bağlı olaraq valideynlər diqqətli olmalıdır. Məktəb, bağça bu kimi yerlərə mütləq şəkildə yoxlanışlar aparılmalıdır. Xəstə uşaqlar göndərilməməlidir
imuniteti güclü olan uşaqlar belə xəstə olmasa belə, vacib olmadıqca qapalı məkanlara aparmaq düzgüb deyil. İndiki dövrə əsasən uşaqları qapalı məkanlardan uzaq olmaları daha məqsədəuyğundur. Onun yerinə hava şəraiti imkan verdiyi halda, parklarda üstünlük verilsin. Qapalı məkanda olan daşıyıcı rahatlıqla digər uşaqlarada bu infeksiyanı yoluxdura bilər".