Tramvay xətləri paytaxtın hansı ərazilərini əhatə edəcək? - CAVAB
Tramvay xətləri paytaxtın hansı ərazilərini əhatə edəcək? - CAVABBakının baş planında reysiz tramvay xəttlərinin salınmasıda əksini tapıb. Bəs bu xətlər hansı əraziləri əhatə edəcək.
Sonxeber.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı nəqliyyat vasitələri üzrə ekspert Yasin Mustafayev açıqlama verib.
Onun sözlərinə görə, müasir tramvayların alış qiyməti bilinməsə də istismar xərcləri ucu başa gələcək:
"Reyslərin və naqillərin çəkilməsi burada olmayacaq. Çində bu təcrübə tətbiq edilib. Burada əsas məsələ odur ki, tramvaylarda sensorlar quraşdırılır və onlar özü hərəkət edir. Reyslə hərəkət edən nəqliyyat vasitəsi məhdud hərəkət istiqamətinə malikdir. Yəni ancaq reyslə hərəkət edə bilir. Qəza halında o daynır. Amma təkərli olduğu zaman isə hərəkət edərək maneəni keçə bilir. Tramvay yolları əhalinin sıx məskunlaşdığı əraziləri əhatə edəcək. Bulvar, Ağ şəhər, Gənclik və Əhmədli metrosu istiqamətində müəyyən zolaqların çəkilməsi nəzərdə tutula bilər. Tramvaylar həm sərfəli, həm də daha çox sərnişin tutumuna malikdir".