Dilimizdə danışan yaponla Heydər Əliyev arasında maraqlı dialoq: "...Səni gözləyəcəyəm"
"Sən də Azərbaycana gəl. Mən səni gözləyəcəm. Bundan sonra birgə işlərimiz konttrol et".
Sonxeber.az xəbər verir ki, bu sözləri Ümummilli lider Heydər Əliyev Yapomiyanın Azərbaycandakı sabiq səfiri Toşiyuku Fucivara ilə dialoqunda deyib.
Məlum olduğu kimi, "AzTv"də "Bir səfərin izi ilə" sənədli filminin ikinci təqdimatı olub. Filmin müəllifi Azər Qərib ilə sabiq səfiri Toşiyuku Fucivara ilə maraqlı söhbət olub. Sabiq səfir bildirib ki, onun Azərbaycana təyinatı 2000-ci ildə olub:
"İmperatorun etimadnaməsini cənab Heydər Əliyevə təqdim etdim. Məhz bu formada mənim Bakıda fəaliyyətim başladı".
Toşiyuku Fucivara yegıanə səfirdir ki, Azərbaycanda "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunub.
"Heydər Əliyevə böyük hörmətim var idi. Onun qarşısına gələndə həmişə duruşumu düzəldirdim. Mənimlə çox yaxşı davranırdı. "Azəri–Çıraq–Günəşli" neft yatağının işlənilməsi ilə bağlı müqavilənin imzalanması mərasimi idi. Mərasimdə mən, ABŞ səfiri bə Avropa İttifaqının səfiri iştirak etdik. Mən azərbaycanca danışdım. Möhtərəm prezident o zaman əsəbləşdi ki, bəs qulaqcıqdan tərcümənin səsi gəlmir. Tərcümə İngilis dilindən Azərbaycan dilinə edilirdi. Tərcüməçi də artıq tərcümə etmirdi, çünki mən azərbaycanca danışırdım. Cənab prizdentin köməkçisi ona dedi ki, bəs səfir elə Azərbaycan dilində danışır. Bu zaman prezident çox sevindi".
Ətraflı görüntüləri təqdim edirik: