Valideynlərin mübahisələri uşaqların sağlamlığına necə təsir edir?
Valideynlərin mübahisələri uşaqların sağlamlığına necə təsir edir?Uşaqlıqda tez-tez baş verən xəstəliklər ailə münaqişələri və əlverişsiz ev mühitinin nəticəsi ola bilər.
BAKU.WS-in Rusiya mediasına istinadən xəbərinə görə, psixoloq İndira Kojuxova xəbərdarlıq edib.
Mütəxəssis valideynlərə övladları ilə doğulduğu andan qayğıya və emosional təhlükəsizliyə əsaslanan etibarlı bağ qurmağı tövsiyə edib.
"Doğuş zamanı etibarlı bir əlaqə yaratmaq çox vacibdir. Bu qayğıkeş ailə, həssas qayğı, emosional təhlükəsizlikdir. Valideyn özü uzun müddət stress vəziyyətindədirsə, uşağın onunla etibarlı münasibət qurması çox çətindir. Ailə mühiti təhlükəsizdirsə, uşaq stressi yaxşı yaşayır", - deyə həkim izah edib.
Onun sözlərinə görə, əgər tibbi müayinələr zamanı immun sistemində patologiyalar və nasazlıqlar aşkar edilmirsə, lakin uşaq özünü pis hiss edirsə, ailədəki vəziyyətə diqqət yetirmək lazımdır.
Məktəbdə zorakılıq da uzun müddətli xəstəliklərə və otoimmün patologiyalara səbəb ola bilər. Kojuxova əlavə edib ki, uşaq dərsdən sonra evə qayıdanda onun gününün necə keçdiyini öyrənmək və yaşadıqlarını dinləmək lazımdır.