TBMM sədri babasının Bakı və Zəngəzurda ermənilərə qarşı mübarizəsindən danışdı
TBMM sədri babasının Bakı və Zəngəzurda ermənilərə qarşı mübarizəsindən danışdıTürkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün səfər etdiyi Azərbaycandan qayıdarkən təyyarədə jurnalistlərə maraqlı açıqlamalar verib. O, Bakı və Zəngəzurda ermənilərə qarşı mübarizə aparan babasından danışıb.
"Rəhmətlik babam Numan Kurtulmuş altı cəbhədə savaşmış bir qəhrəmandır. Onun olduğu cəbhələrdən biri də Qafqaz cəbhəsi idi. Nuri paşanın komandanlığı altında Qafqaz cəbhəsində əvvəlcə Bakıya gəlir, sonra da Zəngəzurdakı əhalini təşkilatlandırmaq və erməni çətələrinə qarşı oradakı xalqı qorumaq üçün mübarizə aparır", - parlament başçısı söyləyib.
64 yaşlı siyasətçinin sözlərinə görə, babası o doğulmamışdan yeddi il öncə vəfat edib.
TBMM sədri Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətinə də toxunub.
"Zəngəzur layihəsi uğurla başa çatsa, bu, təkcə Azərbaycanı deyil, Ermənistan, İran, Türkiyə və Gürcüstanı da Qafqaz vasitəsilə Mərkəzi Asiyaya birləşdirəcək çox mühüm bir dəhliz olacaq. Bunun ermənilərə də böyük faydası olacaq. Bunları izah edərək Ermənistanı erməni diasporunun kölgəsindən xilas etməklə yolumuza davam etməliyik", - o vurğulayıb.
Xatırladaq ki, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş fevralın 21-dən 24-dək Bakıda keçirilmiş Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak edib.(oxu.az)