Bakı və Sumqayıtda yaşayan ermənilər Qarabağa KÖÇÜRÜLƏCƏK? - AÇIQLAMA
Bakı və Sumqayıtda yaşayan ermənilər Qarabağa KÖÇÜRÜLƏCƏK? - AÇIQLAMAMəlum olduğu kimi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə keçmiş məcburi köçkünlərin köçürülməsi prosesi davam edir. Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəməyən erməni sakinləri könüllü surətdə Qarabağı tərk etdilər. Bəs Bakıda və Sumqayıtda yaşayan ermənilər Qarabağa köçürülə bilər?
"Mən burada fərqli yanaşma demək istəyərdim. Qarabağda insanların sayını artırmaq, yaşayışı tam təmin etmək üçün təbii ki, keçmiş məcburi köçkünləri oraya yerləşdirmək lazımdır. Amma orada bir çox ərazilər var. Oradan qaçan ailələrin sayı ilə indi ki, ailələrin sayı da bir deyil. Xankəndi və digər ərazilər var ki, orada yaşayışı tam təmin etməyə ehtiyac yaranacaq. Hesab etmirəm ki, bu başqa bir millət üzərindən həyata keçiriləcək. Azərbaycanın elə rayonları var ki, içməli və təsərrüfat suyunu belə pul ilə alırlar. Yəni söhbət burada Aran rayonlarından gedir. Mən hesab edirəm ki, Qarabağın tam məskunlaşdırılması məsələsi təkcə qaçqınlar yox, bu tip kəndlərdən insanların köçürülməsi reallaşa bilər. Təklif oluna bilər ki, ev ilə təmin olunacaqlar və getsinlər yaşasınlar. Bu tip etmək mümkündür. Amma indiki məqamda Qarabağ ilə bağlı hardasa yaşayan erməniləri ora gətirməklə nə isə həll etmək olar. Bu Azərbaycana hazırda problem yarada bilər".