Ermənistan bu 4 kəndi Azərbaycana geri qaytarır! - ARAŞDIRMA
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Qazaxın Əskipara kəndinə səfərinin detalları ilə bağlı mətbuatda xəbərlər yayılıb. Paşinyan Əskiparada, Bağaniz Ayrımda və ətraf ərazilərdə məskunlaşmış ermənilərlə görüşüb və onlara bu kəndlərin Azərbaycana qaytarılmasının vacibliyini izah edib. Görüşdən sonra Əskipara və Bağanis Ayrım sakinləri Ermənistan hökumətinin Tavuş vilayətinin kəndlərini Azərbaycana geri qaytarmağa edəcəyi təqdirdə yolları bağlamağa və özünümüdafiə dəstələri təşkil etməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Bəs kəndlər geri qaytarılacağı təqdirdə hər hansı münaqişə yarana bilər?
Siyasi şərhçi Səxavət Məmmədin sözlərinə görə, Paşinyan sonuncu mətbuat konfransında bildirmişdi ki, Azərbaycanın 4 kəndi ilə bağlı heç vaxt danışıqlar olmayıb. Eyni zamanda demişdi ki, Azərbaycan qaytarılmayacaq. Hətta nə sovet dövründə, nə də indiki vaxtda belə adda kəndlərin olmadığını demişdi. Amma sonra Ermənistan mediasında belə bir informasiya yayıldı ki, guya kəndləri qaytarmaq istəyirlər:
"Azərbaycan istəyində haqlıdır və israrlıdır. O kəndlər ilə bağlı prosesin qısa zamanda həll olunacağını gözləmirəm. Proses uzun çəkəcək. Bundan əlavə Paşinyan Tavuşa getməsi və sakinlər ilə görüşü bir məsələyə dəlalət edir. Yaxın zamanda bəyanatlar verməyə başlayacaqlar. Kəndlər Azərbaycana qaytarılsa, sakinlər aksiyalara başlayacaq və mitinqlər keçirəcək. Bununla partizan müharibənin başlanması ilə bağlı bəyanatlar verəcəklər. Əslində əhalini arxasına alıb, Azərbaycana təzyiq etmək üçün Avropaya müraciət etmək üçün addımlar atmağa çalışa bilərlər. Əhalidən guya dəstək alsın və Azərbaycanın üzərinə gəlməyə çalışacaqlar. Ermənistan tərəfi bunu etməkdə ustadır və onları artıq tanıyırıq. Bunu etməkdə məqsədi prosesi bir qədər uzatmaqdır. Hətta düşünürəm ki, yaxın zamanda aksiyalar başlaya bilər. Vaxt qazanmaq istəyirlər və sakinlər üzərindən bunu etməyə çalışacaqlar".